Naga MarketsDo niedawna mogło się wydawać, iż udzielanie pożyczek w oparciu o blockchain jest domeną platform typu ETHLend czy SALT. Ostatnio banki coraz częściej wykorzystują rozwiązania z zakresu technologii rozproszonego rejestru (Distributed Ledger Technology – DLT) w rozliczeniach międzybankowych – ich wprowadzenie zapowiedział ostatnio Bank Anglii, zaś kryptowaluta Ripple (XRP) została stworzona z myślą o tego typu transakcjach. Jednym z pionierów wśród dużych graczy w dziedzinie bankowości w wykorzystaniu DLT w procesie udzielania kredytów jest jeden z największych banków chińskich.

Mowa jest o Chińskim Banku Rolnictwa (Agricultural Bank of China – ABC), jednym z największych pod względem całkowitej wartości aktywów banków w Chinach, a także w skali światowej. Ostatnio sfinalizował on transakcję udzielenia kredytu na kwotę 300 tys. USD wspomagając się technologią blockchain. Za uruchomienie finansowania odpowiadał bezpośrednio oddział ABC w chińskiej prowincji Kuejczou. Udzielono kredytu, którego zabezpieczeniem były grunty rolne, wykorzystując stworzony na potrzeby bankowości blockchain, w ramach którego jako węzły (ang. nodes) posłużyły m.in. inne banki komercyjne, lokalny oddział Chińskiego Banku Ludowego oraz podlegające władzom lokalnym Biuro ds. Gruntów oraz Zasobów (Land and Resources Bureau). Technologia rozproszonego rejestru umożliwiła bieżące aktualizowanie danych na temat pożyczkodawców oraz zabezpieczenia.

Te artykuły również Cię zainteresują
Zobacz również: Chiny: startuje blockchainowy fundusz inwestycyjny o wartości $1,5 mld

Po tym udanym debiucie, perspektywy na przyszłość dla zastosowania blockchainu przez ABC są obiecujące. Bank podał, że odporny na manipulacje system usprawni wykonywany do tej pory manualnie proces zatwierdzania kredytów i pożyczek oraz wyeliminuje problem tzw. double spending – czyli w opisywanym przez nas przypadku, potencjalnego wykorzystania ziemi rolnej jako zabezpieczenia kilku transakcji.


Interesujesz się kryptowalutami? Już teraz dołącz do grupy na Facebooku prowadzonej przez portal Comparic.pl. Bądź na bieżąco z informacjami ze świata kryptowalut, niezależnie od tego gdzie się znajdujesz!.

Zachęcony sukcesem bank planuje rozszerzyć zastosowanie technologii blockchain do finansowania zabezpieczanego także innego rodzaju aktywami, w tym nieruchomościami. Jako instytucja specjalizująca się w obsłudze sektora rolniczego, ABC, dzięki DLT, będzie mógł w przyszłości rozszerzyć działalność kredytowo-pożyczkową na rzecz rolników oraz firm posiadających ziemię rolną. Walory ABC są notowane zarówno na giełdzie w Chinach kontynentalnych, jak i w Hong Kongu. Należy on do chińskiej „Wielkiej Czwórki” komercyjnych banków państwowych i jest także czwartym co do wielkości bankiem na świecie pod względem całkowitej wartości aktywów.

Zobacz również: Drugi producent koparek wybiera się na giełdę w Hong KonguConotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here