Naga Marketspięści chiny usaW miniony piątek w życie weszły wyższe cła na chińskie towary sprowadzane do USA o wartości 200 mld dolarów. Chiny nie zamierzają pozostać dłużne i grożą odwetem – taryfami celnymi na produkty ze Stanów Zjednoczonych o wartości 60 mld dolarów. Jednak Chiny mogą uderzyć w USA jeszcze z innej strony, co mogłoby zachwiać globalnym systemem finansowym.

Waszyngton i Pekin nie zdołały osiągnąć długo oczekiwanej umowy handlowej pomimo wielu dni intensywnych rozmów, dlatego też Trump zdecydował się na podwyższenie taryf celnych z 10 do 25%. Chiny zdecydowało się na odwet oficjalnie ogłosiły to w poniedziałek zapowiadając zwiększeni własnych taryfy celnych na dobra ze Stanów Zjednoczonych o wartości 60 miliardów dolarów. Cła mają wejść w życie 1 czerwca i obejmą około 5000 produktów.

Miecz obosieczny

Nie od dziś wiadomo, że Chiny są największym zagranicznym nabywcą amerykańskiego długu i posiadają w obligacjach USA około 1,13 biliona dolarów. Tak znaczne aktywa w obligacjach mogą uczynić z nich broń w rękach Państwa Środka.

Chińscy analitycy rozważają potencjalną wyprzedaż obligacji skarbowych Stanów Zjednoczonych przez Chiny. Taki ruch ze strony Chin stanowiłby cios nie tylko w USA, ale także w cały rynek finansowy.

Zobacz też: Kopanie Bitcoina (BTC) przynosi największe zyski. Ponad 1 milion dolarów prowizji dla górników w ciągu 24 godzin

Jaki rezultat przyniosłaby ewentualna wyprzedaż amerykańskie obligacji przez Chiny? Obsługa długu byłaby znacznie bardziej kosztowa dla Amerykanów, co ugodziłoby w krajowe finanse oraz giełdę.

Z drugiej strony, chińsku juan mógłby się umocnić uderzając w chiński eksport, który i tak musi radzić sobie z większymi cłami nałożonymi przez USA. Otwarte pozostaje pytanie czy Chiny zdecydują się na zastosowanie środka, który mógłby się okazać dość radykalny.

S&P500 wraca do kluczowego wsparcia

Na rynkach finansowych widoczny jest strach, który objawia się osunięciami na światowych indeksach. S&P500 rozpoczął tydzień od silnego spadku do nowych minimów. Jak widać na wykresie dziennym poniżej, kurs zatrzymał się wczoraj w strefie wsparcia blisko 2818 pkt.

Dopóki notowania utrzymują się ponad strefą w obrębie 2812, wsparcie zostaje utrzymane i rośnie szansa na odbicie. Jednak momentum obecnie sprzyja spadkom, a zatem po skutecznym pokonaniu wsparcia, kurs może zmierzać w kierunku 2735.

Szukasz regulowanego brokera (ASIC oraz CySEC) z niskimi spreadami? Być może oferta brokera Royal, partnera głównego kongresu InvestCuffs 2019 jest właśnie dla Ciebie! Spready od 0-pipsów i ponad 125 instrumentów>>

Indeks S&P500 - wykres dzienny - 14 maja 2019
Indeks S&P500 – wykres dzienny – 14 maja 2019


Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here