Naga Marketsflaga chinyW środku chińsko-amerykańskiej wojny handlowej, Ludowy Bank Chin pracuje nad stworzeniem własnego prototypu kryptowaluty. Zdaje się, że ten scentralizowany cyfrowy zasób może ostatecznie wyprzeć Bitcoina, a być może nawet samego dolara amerykańskiego.


Rząd chce kryptowalut, które może kontrolować

Podczas, gdy oczy całego świata zwrócone są w kierunku ciągle zmieniającego się konfliktu na linii USA-Chiny, Ludowy Bank Chin pracuje nad stworzeniem własnej alternatywy dla Bitcoina, która byłby całkowicie kontrolowana przez chiński rząd. Choć administracja prezydenta Xi Jinpinga zrobiła wiele, aby zdusić krajowy rynek kryptowalut, to nie przeszkodziło jej to w opracowywaniu własnej, bezpiecznej i opartej na blockchainie wirtualnej waluty. 

Klawiatura z klawisze cryptocurrencyRaporty ujawniają, że od 2016 r. Ludowy Bank Chin (PBoC) zarejestrował 78 patentów na cyfrowe waluty, z czego 44 jest powiązanych z technologią blockchain. Dodatkowo PBoC opłaca deweloperów i ekonomistów, którzy pracują na zlecenie Pekińskiego Instytutu Walut Cyfrowych, którego głównym celem jest stworzenie i dystrybucja waluty opartej na blockchainie. 

Chińska kryptowaluta nową metodą inwigilacji? 

Projekty chińskiej alternatywy Bitcoina kontrolowanej przez rząd jest zgłaszana w licznych pracach. Pomysł został pierwotnie przedstawiony przez zastępcę gubernatora PBoC, Zhou Xiaochuan, z zamiarem “ochrony” Chin przed Bitcoinem, którego rząd Chin nie jest w stanie nadzorować. W przeciwieństwie do zdecentralizowanych walut cyfrowych, alternatywa PBoC mogłaby w rzeczywistości pozwolić chińskiemu rządowi na jeszcze większą kontrolę nad życiem obywateli tego kraju. 

Dolar amerykański USD pod lupąObecny zastępca prezesa banku Fan Yifei, ogłosił na początku tego roku, że po wprowadzeniu w życie kryptowaluta kontrolowana przez państwo zastąpi walutę krajową i pomoże bankowi centralnemu ograniczyć ryzyko związane z praniem brudnych pieniędzy i innymi przestępstwami na tle finansowym. Niektóre z patentów zgłoszonych do PBoC pokazują, co tak na prawdę rząd chiński planuje w przyszłości.

Jak donosi śledztwo przeprowadzone przez Bloomberga, rząd nie tylko chce śledzić codzienne transakcje obywateli, ale także będzie miał możliwość zmuszania banków do dzielenia się wszelkimi danymi np. dotyczącymi potencjalnych pożyczkobiorców jeszcze przed zatwierdzeniem transakcji. 

Zobacz również: Algorytm ostrzeże przed manipulacjami na Bitcoinie (BTC) i innych kryptowalutach

USA może przyspieszyć rozwój chińskiej kryptowaluty  

Ponieważ Stany Zjednoczone nie ustają w toczącej się obecnie wojnie handlowej przeciwko Chinom, chińscy bankierzy i politycy stają się coraz bardziej zainteresowani dostępem do alternatywnej metody płatności, która zmniejszyłaby dominację Stanów Zjednoczonych na międzynarodowych rynkach finansowych. Niedawne aresztowanie dyrektora finansowego Huawei, Sabriny Meng Wanzhou w Kanadzie na polecenie rządu USA ponownie rozpaliło tę dyskusję w Chinach.  

Mimo, że chiński juan stanowi tylko 1 procent międzynarodowego rynku płatności i 1,8 procent wszystkich aktywów rezerwowych posiadanych przez banki centralne, to udział chińskiej gospodarki w globalnym wzroście PKB w 2018 r. wyniósł aż 27,2 procent. Wynik ten sprawia, że jest to obecnie największy wkład w globalną gospodarkę, pomimo trwającej wojny handlowej i deprecjacji chińskiego juana. 

Zobacz również: Kopanie Bitcoina (BTC) i mróz mogą pozostawić Abchazję bez prądu?

Chiny tworzą własnego Bitcoina (BTC), zdominują dolara?
stooq.pl

Chińska pozycja jako potęgi gospodarczej i obecne napięcia ze Stanami Zjednoczonymi mogą zmusić chiński rząd do przyspieszenia prac zmierzających do zakończenia amerykańskiej hegemonii, poprzez całkowite uniezależnienie się od dolara amerykańskiego. Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here