Naga Marketsflaga chinyLudowy Bank Chin złagodził w tym roku warunki płynnościowe i kredytowe. Polityka fiskalna stała się również ekspansywna dzięki zwiększonym wydatkom na infrastrukturę i rosnącej liczbie obniżek podatków od gospodarstw domowych oraz przedsiębiorstw. Eksperci z dużych banków zauważają, iż w krótkim okresie na prywatny popyt krajowy powinien negatywnie wpływać efekt domina w postaci osłabienia eksportu i utrzymującej się słabości na rynku nieruchomości. Z kolei nowe środki fiskalne powinny wspierać wydatki konsumentów. Dzisiejszy odczyt danych pozytywnie zaskoczył oczekiwania inwestorów, co powinno przełożyć się na lepszą kondycję światowej koniunktury.


Zobacz również: Komentarz walutowy – czy Chiny dźwigną światową gospodarkę?

Te artykuły również Cię zainteresują
Chiny: Świetny odczyt PKB za I kw. 2019 r.

Iris Pang, ekonomistka ING zauważa, że ​​wzrost PKB w Chinach wyniósł w I kwartale 6,4% rok do roku, tyle samo co w IV kwartale, co było zaskoczeniem dla rynku, ponieważ konsensus prognoz wynosił 6,3% r/r.

Chiny: Świetny odczyt danych poprawi światowy wzrost gospodarczy? – komentują duże banki
Dzisiejszy odczyt danych z Chin, źródło: investing.com

Oficjalne oświadczenie wskazało, że konsumpcja była głównym silnikiem napędowym, przyczyniając się do ponad 65% wzrostu, co było zgodne z oczekiwaniami. Jednak wkład w PKB spadł z 79% w 4 kw. 2018 r. – napisano w raporcie.

Sprzedaż detaliczna rosła szybciej w I kw. i wyniosła 8,7% r/r. Choć jest to wzrost z 8,2% w IV kw. to jest to niższy odczyt niż prognoza 8,9%. Natomiast wzrost inwestycji wyniósł 6,3% r/r (6,1% w lutym). Z kolei produkcja przemysłowa wzrosła do 8,5% r/r w marcu z 5,7% r/r w lutym. Za tak duży skok odpowiedzialne są przede wszystkim projekty infrastrukturalne, jak i produkcja technologii 5G.

– Podnosimy naszą prognozę wzrostu PKB w 2019 r. z 6,3% do 6,5%, co stanowi górną granicę celu rządowego. W ujęciu kwartalnym wzrost powinien wynieść 6,4%, 6,5% i 6,6% odpowiednio dla 2Q, 3Q i 4Q. Wcześniej przewidywaliśmy cztery obniżki stóp procentowych w 2019 r. Pierwsze cięcie było w styczniu i spodziewaliśmy się kolejnych trzech na początku każdego kwartału. Ale po dzisiejszym silnym raporcie PKB dalsze cięcia wydają się bardziej odległą sprawą – dodano.

Druga strona medalu dobrego odczytu danych

Eksperci z Deutsche Banku zauważają jednak, iż dobre odczyty danych oznaczają, iż najprawdopodobniej Ludowy Bank Chin zrewiduje swoją luźną politykę monetarną i wybierze bardziej jastrzębią ścieżkę.

Dobre dane potwierdzają to, czego oczekiwaliśmy. Biorąc pod uwagę liczbę impulsów kredytowych w ostatnich miesiącach gospodarka otrzymała spory „zastrzyk” pieniędzy, co powinno pomóc europejskim danym w nadchodzących tygodniach. Wczorajsze oświadczenie polityki pieniężnej banku Chin wskazało na chęć skierowania swoich działań w stronę „umiarkowanego zacieśniania”. Wygląda na to, że „wstrzyknięto” znacznie mniej niż oczekiwał rynek – uważają analitycy z Deutsche Banku.

Zbyt wcześnie by mówić o trwałej poprawie gospodarki Chin

Z kolei analitycy z Nordea Markets uważają, iż pomimo świetnego odczytu danych z Chin jest zbyt wcześnie, aby oficjalnie stwierdzić, że nastąpiła trwała poprawa koniunktury.

Dzisiejsze liczby potwierdzają nasze prognozy finansowe. Chociaż uważamy, że władze utrzymają akomodacyjne stanowisko w sprawie polityki dalszego wzrostu, obecnie nie ma potrzeby obniżania referencyjnych stóp procentowych, które wynoszą 4,35% dla rocznych stóp procentowych i 1,5% dla jednorocznych stóp procentowych – wskazano w raporcie.

Eksperci dodają, iż dobre dane wspierają ich scenariusz dalszej konsolidacji na parze walutowej USD/CNY.

Zobacz również: Pozycje walutowe dużych graczy – euro, dolar, funt i jen

Chiny: Świetny odczyt danych poprawi światowy wzrost gospodarczy? – komentują duże banki
Kurs pary walutowej USD/CNY interwał dzienny, źródło: tradingview.com


Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here