Naga Marketsfigurki chińskich filozofów chinyW ostatnich miesiącach kryptowaluty trafiają coraz częściej do obrotu pozagiełdowego. Sprawa dotyczy zwłaszcza  takiego mocarstwa jakim są Chiny, gdzie inwestorzy zaczęli kupować swoje bitcoiny za pomocą stablecoina Tether. Wynika to z badania Chainalysis Inc., o którym napisał Bloomberg.

Tether został ponoć wykorzystany w aż 99% bitcoinowych transakcji w Chinach w tym roku. Oznacza to, że prawie całkowicie wyparł z tego rynku juana. Dla porównania handel bitcoinami na rynkach takich jak Japonia i Korea Płd. jest nadal prowadzony głównie przez fiaty, jak odkryli analitycy.

Chiny skupują BTC

Według Chainalysis około 40% z 50 największych giełd kryptowalut pod względem wolumenów znajduje się dziś w regionie Azji i Pacyfiku. W pierwszej połowie 2019 r. platformy te obracały 35% wszystkich bitcoinów na rynku. Regionalne giełdy dominują również w handlu opcjami i kontraktami futures.

„Ludzie powinni zwracać większą uwagę na kształtowanie się cen na dużych giełdach azjatyckich” – powiedział Bloombergowi Philip Gradwell, główny ekonomista nowojorskiej firmy Chainalysis. „Prawdopodobnie będzie tam duża płynność, którą na przykład zapewnią ci brokerzy OTC” – dodał.

Tether

Tether zaczął dominować w handlu już w 2018 roku, zaraz po tym, jak chiński rząd zabronił swoim obywatelom wymiany juana na kryptowaluty bezpośrednio za pośrednictwem stron internetowych i doprowadził tym do zamkniętych giełd. Od czasu zakazu w 2017 r. wiele osób wymieniało juana na Tether za pośrednictwem transakcji peer-to-peer, co jest legalne w Chinach. Następnie używało Tetherów do kupowania bitcoinów i innych coinów.

Częściowo dzięki temu rosnącemu popytowi kapitalizacja rynkowa Tethera potroiła się od początku 2018 r. Dokładny mechanizm emisji tego stablecoina jest niejasny. Na początku tego roku Tether stał się najczęściej używaną kryptowalutą na świecie, przewyższając bitcoina, którego kapitalizacja rynkowa jest jednak prawie 38 razy większa, według CoinMarketCap.com.

Od czasu wprowadzenia zakazu w Chinach handel kryptowalutami… rośnie. Tylko 10 pozagiełdowych azjatyckich brokerów otrzymało w tym czasie 877 milionów dolarów w bitcoinach w okresie ostatniego roku.

„Rozmiar zjawiska jest po prostu zadziwiający” – powiedziała Bloombergowi w wywiadzie telefonicznym Kim Grauer, starsza ekonomistka Chainalysis.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here