Naga MarketsChiny rosną najwolniej od 29 lat. Wzrost gospodarczy Państwa Środka w 2019 r. wyniósł jedynie 6,1%Wojna handlowa zapoczątkowana przez Stany Zjednoczone odbiła się na wzroście gospodarczym Państwa Środka. Najnowsze dane pokazują, że Chiny w 2019 roku wzrosły jedynie o 6,1%, co stanowi najgorszy wynik od 1990 roku, kiedy w kraju miały miejsce zawirowania polityczne, a dynamika PKB plasowała się na poziomie 3,9%.

Słabe dane z Chin pojawiają się w tym samym tygodniu, w którym podpisana została umowa handlowa pierwszej fazy ze Stanami Zjednoczonymi. Chiński rząd spodziewał się takiego obrotu spraw, ponieważ już na początku ubiegłego roku docelowy zakres wzrostu ustalony został między 6,0 a 6,5%. Oczekiwania prognostów plasowały się natomiast na poziomie 6,2%, a zatem obecna publikacja nieco rozczarowuje rynki.

Niższa sprzedaż detaliczna i produkcja przemysłowa

Oprócz danych dotyczących wzrostu gospodarczego, kluczowe były także wskaźniki produkcji przemysłowej i sprzedaży detalicznej. Te jak się okazuje, również były na niższych poziomach niż w roku 2018.

W roku 2019, sprzedaż detaliczna Chin, najbardziej zaludnionego kraju świata uplasowała się na poziomie 8%. Rok wcześniej retail sales była o 1% wyższa. Oczekiwania rynku pokryły się z obecnym odczytem.

Pozytywnie zaskoczyła natomiast produkcja przemysłowa, ponieważ była wyższa od prognoz na poziomie 5,6%. Finalny odczyt wyniósł w 2019 roku 5,7%, a w roku 2018 plasował się na poziomie 6,2%.

2020 rokiem wyzwań dla Chin

Ratyfikacja pierwszej fazy umowy handlowej USA i Chin zmniejsza nieco presję, jednakże wciąż przed Państwem Środka stoi sporo wyzwań. Chiny planują uruchomić ogromny program zakupów zwiększający import z USA, ale wciąż borykają się z problemami strukturalnymi.

“Umowa w pierwszej fazie jest jedynie umową przejściową między Chinami a Stanami Zjednoczonymi. W rzeczywistości, do nacisku na negocjacje w kolejnym etapie, USA utrzymają obowiązujące taryfy na chiński eksport, chyba że oba kraje osiągną porozumienie w fazie drugiej”– powiedziała Alicia Garcia Herrero, główny ekonomista regionu Azji i Pacyfiku w Natixis. “W rozdziale dotyczącym oceny dwustronnej i rozwiązywania sporów umowa wyjaśnia również, że jeżeli nie można rozwiązać problemów, obie strony mają prawo zawiesić zobowiązanie, podjąć środki zaradcze lub w najgorszym przypadku, odstąpić od umowa” – dodała Garcia Herrero.

Juan kolejny dzień umacnia się do dolara

Notowania pary walutowej USDCNH ponownie testowały wczoraj poziom 6,8700. Dziś natomiast juan dalej zyskuje w relacji do dolara, co zaprowadziło kurs tej pary walutowej na poziomy z początku lipca 2019 roku. Skuteczne przełamanie wsparcia przy 6,87 otwierałoby drogę dalszym spadkom w kierunku 6,82.

Szukasz regulowanego brokera (ASIC oraz CySEC) z niskimi spreadami? Być może oferta brokera Royal jest właśnie dla Ciebie! Spready od 0-pipsów i ponad 125 instrumentów>>

Wykres dzienny pary walutowej USDCNH - 17.01.2020 r.
Wykres dzienny pary walutowej USDCNH – 17.01.2020 r.


Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here