Naga MarketsWydawać by się mogło, że w kraju, w którym dostęp do Facebooka jest oficjalnie zablokowany, informacja o planach wypuszczenia kryptowaluty przez amerykańskiego giganta z branży mediów społecznościowych nie powinna budzić niepokoju. Okazuje się, że jest wręcz przeciwnie.


Plany Facebooka nie są obojętne Chińczykom

Zdawkowe informacje o tym, że Chińczycy prowadzą działania w kierunku stworzenia kontrolowanej przez państwo cyfrowej waluty przebijają się do mediów od kilku lat. Władze Chin nie pozostają obojętne na działania Facebooka i jak donosi South China Morning Post – chiński dziennik z siedzibą w Hongkongu, przyglądają się temu „z dużą uwagą”.  Co więcej, mogą stać się one impulsem do przyspieszenia prac nad centralną walutą cyfrową.

Potwierdzeniem tego może być wystąpienie Wang Xi, dyrektora w dziale ds. badań Ludowego Banku Chin (People’s Bank of China – PBoC) podczas konferencji naukowej na Wydziale Finansów Cyfrowych Uniwersytetu Pekińskiego. Na początku padło z jego strony pytanie:

„Jeśli Libra będzie powszechnie stosowana do płatności, w szczególności zaś do płatności transgranicznych, czy będzie w stanie funkcjonować jako pieniądz i przez to mieć wpływ na politykę monetarną, stabilność finansową oraz międzynarodowy system pieniężny?”

Wszystkiemu winien dolar i Wuj Sam

Niepokój Wanga (czytaj również niepokój władz Chin), budzi prawdopodobieństwo mocnego powiązania Libry z dolarem amerykańskim, przez co pozostałe waluty narodowe działałyby w podobny sposób, co „skupione na dolarze waluty cyfrowe”. Według cytowanego wcześniej eksperta, skutki takiego stanu rzeczy byłyby znaczące:

„W gruncie rzeczy wszystko będzie pod kontrolą jednego szefa, czyli dolara amerykańskiego i USA. Jeśli tak miałoby być, przyniosłoby to cały szereg skutków gospodarczych, finansowych a nawet z zakresu polityki międzynarodowej.”

Co do prac nad stworzeniem wspieranej centralnie waluty cyfrowej, stwierdził, że jego kraj nie siedzi z założonymi rękoma i przyznał, że „prace trwają już od dawna … ale potrzebny jest duży wysiłek, by ruszyć sprawy do przodu.”

Zobacz również: USA zablokują powstanie projektu LibraCoin Facebooka?

Z nieoficjalnych doniesień wynika, że PBoC, za zgodą Rady Państwa ChRL, we współpracy z chińskimi instytucjami rynkowymi, pracuje nad stworzeniem kryptowaluty firmowanej przez bank centralny.

Oficjalne stanowisko pozostaje bez zmian

Władze państwa środka od dawna są negatywnie nastawione do Bitcoina oraz innych kryptowalut, czego wyrazem był zakaz handlu cyfrowymi walutami oraz zamknięcie wszystkich giełd działających na terenie Chin kontynentalnych we wrześniu 2017 roku. W kwietniu bieżącego roku pojawiły się doniesienia o planowanym zakazie wydobywania Bitcoina.

Obawy te są częścią twardego kursu władz w zakresie kontroli kapitału, w tym powstrzymywania jego ucieczki oraz związanych z tym wymogów deklarowania zakupów dewiz a także inwestycji zagranicznych.

Rodzi się natomiast inne pytanie – czy w kraju, gdzie bardzo duża część płatności odbywa się bezgotówkowo za pomocą powszechnie używanych tam komunikatorów takich jak Wechchat czy Alipay, istnieje w ogóle potrzeba w Chinach tworzenia kryptowaluty na miarę Libry?Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here