Naga Marketsflaga chiny Chińskie organy nadzoru papierów wartościowych wezwały władze Pekinu do podjęcia odpowiednich działań mających na celu zapobieganie używaniu kryptowalut przez społeczeństwo.

W ogłoszeniu z 27 grudnia na stronie internetowej China Securities Regulatory Commission (CSRC) wskazano na ryzyko odrodzenia się walut cyfrowych. Chodzi m.in. o “eskalację operacji handlu kryptowalutami, udzielanie kredytów hipotecznych w walucie cyfrowej oraz wprowadzenie pożyczek o zerowym oprocentowaniu”, a także o poważne naruszenie przepisów Chińskiego Banku Ludowego (PBoC). Sygnatariuszem ogłoszenia jest czterech przedstawicieli lokalnych organów regulacyjnych w Pekinie.

Chiny boją się bitcoina?

Aby zaradzić ryzyku, organy nadzoru wydały ostrzeżenie i wezwały władze lokalne do zwalczania nielegalnych działań w Pekinie związanych z kryptowalutami. Ostrzeżenie to stanowi tym samym powtórzenie negatywnego stanowiska rządu chińskiego wobec kryptowalut. Stwierdza się w nim, że zarówno osoby prawne, jak i osoby fizyczne nie mogą przeprowadzać sprzedaży, dokonywać inwestycji lub transakcji w wirtualnej walucie, ani angażować krajowych lub zagranicznych agentów do handlu kryptowalutami.

Niedawno PBoC wzmocniło represje wobec operacji związanych z kryptowalutami w kraju. W oświadczeniu z 21 listopada bank ostrzegł, że podejmuje działania przeciwko podmiotom zaangażowanym w handel kryptowalutami, takimi jak bitcoin (BTC).

Bitcoin – nie, blockchain – tak

W tym samym miesiącu miasto Shenzhen ujawniło dochodzenie w sprawie operacji handlu kryptowalutami, ponownie kierowane przez PBoC. Liderzy branży, w tym prezes Binance Changpeng Zhao, chwalili jednak te kroki i twierdzili, że to próba walki ze scamami.

Pod koniec października Chiny wyraziły też swoje poparcie dla technologii blockchain, ale ostrzegły, aby nie „spekulować” na rynku kryptowalut, ponieważ ich problockchainowa polityka nie może być interpretowana jako wsparcie dla kryptowalut. The People’s Daily, gazeta pod bezpośrednią kontrolą rządzącej partii politycznej, Komunistycznej Partii Chin, napisała wówczas:

„Wzrostowi technologii blockchain towarzyszyły kryptowaluty, ale innowacje w technologii blockchain nie oznaczają, że powinniśmy spekulować w oparciu o waluty wirtualne”.

W międzyczasie zastępca dyrektora PBoC Mu Changchun powiedział, że cyfrowa forma juana, która ma zostać wydana w 2020 r., będzie inna niż bitcoin i stablecoiny.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here