Naga Marketscyfrowa waluta chinyChiny w końcu planują przeprowadzić pierwszy rzeczywisty test swojej cyfrowej waluty banku centralnego (CBDC). Tę informację poznaliśmy dzięki nowym doniesieniom prasowym z Państwa Środka.

Według lokalnego portalu Caijing, pierwszy pilotażowy test CBDC będzie dedykowany miastu Shenzhen i ma mieć miejsce jeszcze przed końcem 2019 r. Jest więc szansa, że roku kolejnym projekt będzie całkowicie gotowy.

Chiny i cyfrowa waluta

Pod auspicjami chińskiego banku centralnego, Ludowego Banku Chin (PBoC), cztery duże banki i firmy, takie jak np. China Telecom, przetestują płatności w walucie cyfrowej.

„Jednym z kroków będzie racjonalny wybór pilotażowego obszaru weryfikacji, scenariusza i zakresu usług oraz stałe promowanie wprowadzenia i stosowania cyfrowej formy waluty fiducjarnej”, wyjaśnia Caijing. Artykuł podaje więcej informacji:

„W porównaniu z poprzednim programem pilotażowym, tym razem oficjalny program pilotażowy dot. cyfrowej waluty banku centralnego zostanie przeprowadzony poza systemem banku centralnego i będzie dot. scenariusza usług rzeczywistych, takich jak transport, edukacja i zdrowie, docierając do użytkowników i generujących częste przypadki użycia”.

Dodaje się, że w ramach testów pojawią się i inne lokalizacje, ale szczegóły nie zostały jeszcze opublikowane.

PBoC pokonuje światową konkurencję

Jeśli program zakończy się sukcesem, Chiny będą miały wielką przewagę nad innymi krajami. USA w ogóle nie planują emisji cyfrowego dolara, a wręcz wrogo podchodzą do planów Facebooka, która są związane z LibraCoin. Unia Europejska nie jest także pewna swojego stanowiska do nowej technologii.

PBoC będzie więc może pierwszym na świecie tak potężnym bankiem centralnym, który wyemituje własną cyfrową walutę.

Jak w przeciągu paru ostatnich miesięcy informował już media, ponoć Chiny pracowały nad swoją cyfrową walutą już od kilku lat. Gdy więc Facebook ogłosił swoje plany związane z Librą, prace były już na zaawansowanym etapie. Ten ostatni pomysł okazał się kropką nad “i” i Chiny postanowiły wyemitować cyfrowego juana. Do tego doszła październikowa mowa prezydenta kraju, w której poparł on inicjatywy związane z blockchainem. To ostatnie przełożyło się na wyskok kursu na rynkach kryptowalut.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here