Naga Marketsflaga chinyW zeszłym tygodniu informowaliśmy, iż nastąpił widoczny postęp w negocjacjach na linii USA – Chiny, co było bardzo pozytywną wiadomością nie tylko dla obu mocarstw, ale także dla całej reszty świata, która jest silnie uzależniona od koniunktury panującej w dwóch największych gospodarkach. Jak wykazuje bieżąca analiza dużych banków inwestycyjnych, widać pierwsze pozytywne efekty „zawieszenia broni”.


Chiny: Wyraźniejsze oznaki poprawy – Danske Bank

Chiński rynekWedług analityków Danske Bank chińskie wskaźniki wyprzedzające – zarówno oficjalny, jak i Caixin PMI – wskazały wyraźniejsze oznaki ożywienia w drugiej co do wielkości gospodarce na świecie i obecnie wspierają perspektywy umiarkowanego ożywienia w 2019 roku.

Eksperci napisali, iż wraz z marcową publikacją odczytów PMI dostrzegają wyraźniejsze oznaki ożywienia w Chinach. Wzrost w marcu wygląda nieco zbyt dobrze, aby był prawdziwy i oczekują korekty w kwietniu (nie tylko w odczycie Caixin, który osiągnął wysoki poziom). Analitycy zauważają, że poprawa w Chinach jest obecnie widoczna w szerokim zakresie wskaźników takich jak rynki metali czy PMI w innych gospodarkach azjatyckich, które mają wysoki poziom eksportu do Chin.

Patrząc w przyszłość, nadal szukamy umiarkowanego ożywienia w 2019 r. W związku z bodźcem stymulującym i zmniejszoną niepewnością w najbliższych miesiącach spodziewamy się umowy handlowej między USA, a Chinami. Biorąc pod uwagę te perspektywy szukamy dalszego wzrostu akcji na rynkach wschodzących i w Chinach. Presja deflacyjna ze strony Chin również spadnie w ciągu roku, ponieważ ceny towarów rosną stopniowo – napisano w raporcie.

PMI usług wg. Caixin wzrósł do najwyższego poziomu od 14 miesięcy – TDS

Analitycy TD Securities zauważają, że PMI chińskich usług wg. Caixin wzrósł do 54,4 (poprzednio 51,1) w marcu, co jest najwyższym odczytem od 14 miesięcy.

Eksperci wskazują, iż średnia z czterech wskaźników PMI za marzec odnotowała przyzwoity wzrost 52,6 (najwyższa wartość od czerwca 2018 r.).

Jeśli chodzi o nasze prognozy wydaje się prawdopodobne, że chińskie PKB za I kw. pozostanie na poziomie 6,4%. Wcześniejszy konsensus dotyczący PKB w pierwszym kwartale wynosił 6,3% – oznajmiono w raporcie.

Zobacz również: Ropa WTI silnie spada w obawie przed globalnym spowolnieniem

Chiny: Czekamy na efekty stymulacji – Standard Chartered

figurki chińskich filozofów

Według analityków Standard Chartered, chińskie nastroje poprawiły się najsilniej od października 2018 r., a rząd jako priorytet obrał stabilność polityczną, gospodarczą i społeczną przed 70. rocznicą powstania Chińskiej Republiki Ludowej (1 października).

Eksperci zauważają, iż zaplanowano hojne wsparcie polityczne dla gospodarki i prawdopodobnie więcej działań zostanie podjętych jeśli będzie to konieczne, aby utrzymać stabilność w warunkach napięć handlowych między USA, a Chinami i w obliczu globalnego spowolnienia. W ich ocenie pomoże to ograniczyć ryzyko spadku w tym roku.

Zobacz również: Szefowa IMF: Globalna gospodarka straciła w tym roku impet

Nasze przypuszczenia się potwierdziły, że polityka fiskalna pozostaje bardzo ekspansywna. Oczekujemy, że obniżki podatków i wzrost wydatków będą wspierać dalszy wzrost. Wzrost w Chinach mógł osiągnąć niski poziom w I kw. 2019 r. Jeśli dane za drugi kwartał potwierdzą ożywienie, rząd będzie mógł zmienić politykę w lipcu i zaoszczędzić trochę siły fiskalnej na trudniejsze czasy. Podtrzymujemy naszą prognozę wzrostu na poziomie 6,4% w 2019 r. – podsumowano.

Indeks China 50 najwyżej od 12 miesięcy

Chiński indeks China 50 od początku roku pozostaje w silnym trendzie wzrostowym odnotowując wzrost o ponad 32 proc. Do ważnego oporu pozostało jeszcze 450 punktów, a jego przebicie umożliwiłoby test zeszłorocznego szczytu 14 930.

Chiny: Pierwsze oznaki ożywienia gospodarczego – komentują duże bankitokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here