Naga MarketsChińska policja współpracowała z władzami nienazwanego obcego kraju w celu aresztowania zarządzającego funduszem hedgingowym o wartości 5 mld USD, który uciekł z Chin po niewywiązaniu się ze zobowiązań kredytowych i obietnic wypłaty środków inwestorom.


FX Group ucierpiał przez załamanie na rynku akcji i zmianę regulacji rynkowych

Pod koniec lipca chiński organ regulacyjny ds. papierów wartościowych orzekł, że Zhu Yidong, prezes szanghajskiej FX Group, która kiedyś zarządzała aktywami o wartości 5,1 mld USD za pośrednictwem czterech spółek zarządzających funduszami, które wyemitowały 158 produktów hedgingowych i private equity, dopuścił się manipulacji na rynku i zakazał mu działalności w branży papierów wartościowych na okres trzech lat.

Te artykuły również Cię zainteresują
FX Group była najbardziej widocznym przypadkiem wśród szerszej fali funduszy private equity i hedgingowych, które załamały się w tym roku w wyniku korekty na rynku giełdowym i represji regulacyjnych wobec pozabankowych instytucji finansowych.

Zhu zniknął pod koniec czerwca, wywołując protestu pod siedzibą Banku Szanghaju, który rzekomo dystrybuował produkty grupy. Bank stwierdził natomiast, że nie zezwolił pracownikom na sprzedaż instrumentów emitowanych przez FX Group, w związku z czym nie ma obowiązku wypłaty zadośćuczynienia.

Chińska Komisja Nadzoru nad Papierami Wartościowymi wszczęła dochodzenie w sprawie Zhu oraz FX Group po tym, jak w styczniu telewizja publiczna China Central Television poinformował o podejrzeniu manipulowania akcjami notowanej na giełdzie Dalian Insulator Group.

Władze twierdzą, że Zhu i spółka stowarzyszona korzystali z 25 rachunków instytucjonalnych i 436 rachunków indywidualnych w celu manipulacji kursem akcji przedsiębiorstwa. CCTV poinformował o aresztowaniu oskarżonego w środę wieczorem.

Manipulacje rynkowe i podejrzenia o insider trading

“Sprawa ta stanowi nowy precedens dla manipulacji na rynku”, powiedział Wang Bo, dyrektor ds. badań na niepublicznym rynku kapitałowym w Noah Holdings, firmie konsultingowej w Szanghaju zajmującej się zarządzaniem majątkiem. “Zazwyczaj ceny na rynku wtórnym są wyższe niż na rynku pierwotnym, ale było odwrotnie” – dodał. “Oskarżony rzekomo kupował tanio na rynku pierwotnym, a następnie pracował nad podniesieniem ceny na rynku wtórnym.

Caixin, lokalny serwis poświęcony wiadomościom biznesowym, powołał się na nienazwane źródła twierdząc, że Zhu zobowiązał się do zastawiania akcji spółek notowanych na giełdzie w celu uzyskania kredytów bankowych – metoda finansowania w ciągu ostatnich dwóch lat zyskała sporą popularność, co skłoniło giełdy w Szanghaju i Shenzhen do zaostrzenia zasad regulujących podobne praktyki.

Chińska policja i organy regulacyjne podjęły w ostatnich latach agresywne działania w celu ukarania domniemanych manipulacji na rynku i wykorzystywania informacji poufnych w obrocie papierami wartościowymi. CSRC nałożyła w ubiegłym roku rekordową grzywnę za takie wykroczenia, pobijając poprzedni rekord ustanowiony w 2016 roku.

Zhu jest najwyższej rangi menedżerem funduszy hedgingowych, który został aresztowany od czasu sprawy Xu Xianga, który został aresztowany w 2015 roku i skazany na pięć lat więzienia. Chiny zacieśniły również współpracę z zagranicznymi rządami w śledzeniu uciekinierów zagranicę poprzez operację Fox Hunt, stanowiącą element kampanii antykorupcyjnej prezydenta Xi Jinpinga.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here