Naga Marketszloto indyjskie
Hindusi czekali na obniżkę podatków od importu złota – rząd zafundował im jednak gorzką niespodziankę

Kilka tygodni temu rynki obiegła informacja, że indyjska gospodarka boryka się z rekordowym spadkiem dynamiki sprzedaży złota. Kupcy zamieszkujący kraj będący największym konsumentem cennego kruszcu na świecie wstrzymywali się z decyzjami handlowymi oczekując zapowiadanego przez rządu cięcia podatku importowego.


Decyzja zaskoczyła wszystkich

W środę indyjscy oficjele wreszcie wydali ostateczną decyzję w związku z opodatkowaniem złota. Jak się okazało, nie jest ona do końca zgodna z tym na co wszyscy liczyli. Minister Finansów Arun Jaitley, zaprezentował rządowy plan będący częścią rocznego budżetu federalnego i stwierdził, że podatki importowe nie zostaną zmienione w tym roku – jakiekolwiek nadzieje o cięciach całkowicie przepadły.

Te artykuły również Cię zainteresują
Co więcej, A. Jaitley ogłosił decyzję odwrotną, zapowiadając… podwyżki państwowej daniny od sprzedaży złota i wyrobów z niego produkowanych. Wszystkie wyroby biżuteryjnie sprzedawane na terenie Indii będą obciążone dodatkowym podatkiem w wysokości 1%. Warto zaznaczyć, że dokładnie ten sam podatek został zniesiony cztery lata temu. Został jednak przywrócony – rządowi zależy bowiem na zredukowaniu krajowej konsumpcji złota.

Inwestuj na złocie z najlepszym zagranicznym brokerem według FxCuffs 2016

Inne podatki również w górę

Nie jest to jednak koniec zmian wprowadzonych na indyjskim rynku. Minister Finansów zaznaczył dodatkowo, że podatek od importu nieoszlifowanych sztabek również zostanie zwiększony – z obecnych poziomów 8% do 8,75%. Zakup tego typu sztabek w ostatnim czasie zyskał w Indiach ogromną popularność, pozwalał bowiem omijać 10-procentowy podatek importowy za przetworzone złoto. Nowe zasady podatkowania jednak zdecydowanie ograniczą możliwości importerów w tym zakresie.

Jak podaje portal Businessinsider.com, wszystko wskazuje na to, że rząd bardzo poważnie podchodzi do zredukowania krajowego zapotrzebowania na złoto – w celu utrzymania na łatwych w kontrolowaniu poziomach krajowego bilansu bieżącego. Podwyżka podatków może być wycelowana również w odciągnięcie Hindusów od zakupu fizycznego złota i przerzucenia się na papiery dłużne znajdujące pokrycie w złocie, które niedawno prezentowały lokalne władze.

Niezależnie od tego jakie były powody, działania rządowe na pewno wpłyną na spadek poziomów zakupu złota na kluczowym dla niego rynku. Warto przypomnieć, że o problemie nadmiernego importu złota w Indiach informowaliśmy już w maju 2015 roku. Wtedy rząd wysunął propozycję wymiany złota znajdującego się w posiadaniu obywateli na pieniądze.

Notowania złota w stosunku do dolara amerykańskiego nie ucierpiały na tym jednak zbytnio. Na wykresie dziennym widzimy, że cena zamyka się w coraz węższym zakresie trójkąta i formuje coś na kształt chorągiewki:

invest
XAUUSDDaily 03.03
XAU/USD na wykresie dziennymConotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

2 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here