Naga Marketsusa chiny trump xi wojna handlowa ccZ powodu pandemii koronawirusa, prezydent USA Donald Trump zerwał negocjacje “fazy drugiej” umowy handlowej z Chinami. Nastawienie oraz działania podejmowane przez amerykańskiego przywódcę bardzo nie podobają się jednak stronie chińskiej. Prezydent Xi Jinping zobowiązał więc się do zapewnienia lepszego środowiska biznesowego dla firm zagranicznych reagując w ten sposób na naciski zmierzające ku reorganizacji łańcuchów dostaw w Azji, w wyniku których chińskie firmy stały się przedmiotem wzmożonej kontroli za granicą.

  • Chiński rząd interweniuje po zapowiedziach Donalda Trumpa
  • Chiny oskarżają USA o stosowanie nieczystych zagrywek 

Chiny uspokajają zagraniczne firmy

– Będziemy kontynuować wysiłki na rzecz pogłębienia reform i otwarcia oraz zapewnienia zdrowszego środowiska biznesowego dla chińskich i zagranicznych inwestorów – napisał Xi w krótkim liście skierowanym do dyrektorów generalnych krajowych i zagranicznych firm działających w Chinach dodając, że ich decyzja o pozostaniu i rozwoju w Chinach jest słusznym wyborem.

Te artykuły również Cię zainteresują
W wyniku działań administracji Donalda Trumpa, wiele chińskich firm działających za granicą, w tym technologiczny gigant Huawei Technologies Co, spotkały się w ostatnich miesiącach z kontrolami i pytaniami dotyczącymi ich powiązań z rządem.

Administracja amerykańskiego prezydenta naciskała na amerykańskie i inne zagraniczne firmy, aby przeniosły swoje łańcuchy dostaw z Chin, a nawet publicznie ujawniła zapotrzebowanie na grupę przyjaznych państw azjatyckich, które mogłyby pomóc w produkcji niezbędnych towarów. New York Times doniósł nawet, że Biały Dom rozważa zakazanie wszystkim członkom chińskiej partii komunistycznej podróżowania do USA.

W odpowiedzi na te doniesienia, rzeczniczka chińskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych Hua Chunying powiedziała, że jeśli to prawda, są one “po prostu żałosne”.

– Stany Zjednoczone są największym krajem, ale jakie wrażenie chce pozostawić światu? Mamy nadzieję, że USA nie zrobią nic, co mogłoby podważyć podstawowe normy rządzące stosunkami międzynarodowymi lub podkopać wizerunek głównego kraju na świecie – powiedziała na konferencji w Pekinie.

Stany Zjednoczone uważają, że Huawei może być wykorzystywane przez rząd w Pekinie do szpiegowania Amerykanów. W związku z tym rozważa się nałożenie ograniczeń wizowych na niektórych pracowników firmy.

Hua Chunying nazwała te działania “nieczystą zagrywką” dodając, że USA twierdzi, iż jest mistrzem demokratycznych i wolnych wartości, a nie może teraz nawet pozwolić na istnienie i rozwój normalnej zagranicznej firmy prywatnej.

Kurs dolara pikuje od ośmiu tygodni

Spoglądając na notowania pary walutowej USDCNY zauważymy, że dolar amerykański osłabia się w relacji do chińskiego juana niemal nieprzerwanie od 28 maja br. W tym czasie osunął się on o niemal 2,5 proc.

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

Poprzedni artykułInwestowanie w obligacje. Czy to ma sens?
Następny artykułAkcjonariusze PBKM zdecydują 18 sierpnia o niewypłacaniu dywidendy za 2019 r.
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here