Naga Markets

flaga chinyChińscy badacze z państwowego think tanku opracowali koncepcję ogólnoazjatyckiej cyfrowej waluty. Jej wprowadzenie miałoby skutkować zmniejszeniem gospodarczej zależności Azji od dolara amerykańskiego.

  • Azjatycki token byłby używany przez każdy z 10 krajów należących do Stowarzyszenia Narodów Azji Południowo-Wschodniej (ASEAN),
  • Cyfrowa moneta posiadałaby powiązanie z 13 innymi walutami, m.in. z chińskim juanem, japońskim jenem oraz południowokoreańskim wonem.

Czy dojdzie do powstania cyfrowej waluty Azji?

Pomysł opracowany przez chińskich badaczy – Liu Dongmina, Song Shuanga oraz Zhou Xuezhi – pracujących dla jednostki Chińskiej Akademii Nauk Społecznych (CASS), został przedstawiony w opublikowanym pod koniec września numerze kwartalnej gazy „World Affairs journal”. Z artykułu dowiadujemy się o opracowaniu koncepcji „azjatyckiego juana”, którego głównym celem byłaby redukcja zależności Azji od dolara amerykańskiego.

Ponad 20 lat pogłębionej integracji gospodarczej w Azji Wschodniej położyło dobre podwaliny pod regionalną współpracę walutową. Stopniowo kształtowały się warunki do założenia azjatyckiego juana – twierdzą badacze.

Kwartalnik „World Affairs journal” jest powiązany z chińskim wydziałem spraw zagranicznych oraz badaczami wywodzącymi się z „Instytutu Światowej Ekonomii i Polityki”. Jest to jedna z wielu jednostek badawczych działających w ramach CASS, czyli think tanku ściśle współpracującego z chińską partią rządzącą.

Dolar amerykański, podobnie jak i kryptowaluty, stały się w ostatnim czasie popularną formą rozliczania się przez ludzi z regionów Południowo-Wschodniej Azji oraz stosowania ich jako zabezpieczania przed inflacją ich walut lokalnych.

Chiny wiodą prym w pracach nad CBDC

Informacja o projekcie cyfrowej monety Azji pojawiła się w mediach na kilka tygodni przed ogłoszeniem kluczowych postępów w pracy nad chińskim programie pilotażowym CBDC. Bank of China w dniu 10 października przekazał, że przeprowadzono za pośrednictwem e-CNY transakcje na kwotę ponad 100 miliardów juanów (około 14 miliardów dolarów). Instytucja przekazała również, że już teraz około 5,6 miliona sklepów handlowych obsługuje cyfrowego juana.

Bank centralny Chin jest zaangażowany również w projekt Inthanon-LionRock, mający na celu transgraniczne transakcje CBDC. W projekcie biorą udział również banki centralne Tajlandii, Hongkongu oraz Zjednoczonych Emiratów Arabskich.

Autor poleca również:

XTBŚledź nas w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>


Poprzedni artykułKursy walut reagują euforią na niekorzystny odczyt inflacji. Skąd się bierze ta karuzela emocji?
Następny artykułPrzychody Novaturas wzrosły r/r do 24 mln euro we wrześniu
Redaktor sekcji kryptowalutowej Comparic.pl. Swoją przygodę z rynkiem cyfrowych aktywów i technologii blockchain zaczynał jako redaktor w Bitcoin.pl, największym polskim portalu o kryptowalutach. Absolwent Akademii Ekonomiczno-Humanistycznej w Warszawie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here