Naga MarketsTemperatura wśród inwestorów rynku ropy gwałtownie rośnie. Cena za baryłkę benchmarku Brent przekroczyła w poniedziałek 85 USD, a jej amerykański odpowiedni WTI 75 USD. Przewaga pozycji długich nadal wynika z rosnących obaw o eksport irańskiej ropy oraz finalizacji rozmów ws. NAFTA.


W poniedziałek ogłoszono, że pod koniec listopada zostanie podpisane nowe porozumienie handlowe pomiędzy Meksykiem, Kanadą i Stanami Zjednoczonymi.  USMCA – bo tak oficjalnie nazwana jest umowa, zawiera aktualizacje, które według Donalda Trumpa „będzie wspierać wiele – setki tysięcy – amerykańskich miejsc pracy” i „da to Stanom Zjednoczonym większą siłę w negocjacjach z Unią Europejską i Chinami”. Rynki finansowe zareagowały na tą wiadomość z ulgą, ponieważ w trakcie negocjacji prezydent USA wielokrotnie straszył partnerów zerwaniem porozumienia. To z pewnością dobra wiadomość dla Donalda Trumpa w obliczu zbliżających się listopadowych wyborów do Kongresu.

Głowa Białego Domu ma inne zmartwienia na głowie. W sobotę po raz trzeci wezwał Arabię Saudyjską do działań na rynku ropy. W rozmowie z królem Salamanem poruszył kwestię zapewnienia zapasów i wystarczającej podaży surowca, koniecznej do utrzymania wzrostu gospodarczego i stabilności rynku.

Eksport irańskiej ropy spadł we wrześniu o kolejne 250 tysięcy baryłek, osiągając wartość 1,720 miliona baryłek dziennie. To najniższy wynik od lutego 2016 roku i mniej o niemal 1,3 miliona niż w kwietniu tego roku. Jeszcze kilka dni temu można było oczekiwać, że potencjał do dalszych ograniczeń jest coraz mniejszy z racji chęć dalszego importu m.in. z Chin, który jest największym odbiorcą irańskiej ropy. Jak się jednak okazuje, również Państwo Środka zamierza ograniczyć zakupy. Może to oznaczać chęć uderzenia bezpośrednio w Donalda Trumpa.

Technicznie rynek pokonał najwyższy poziom w tym roku – 75 USD za baryłkę. Rynek jednak nie kontynuował wzrostów, tworząc spadkową świecę pin-bar. Osobiście pozostaję bez pozycji.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here