Naga MarketsLudowy Bank Chin (LBCh) zdecydował dziś w nocy pozostawić stopy procentowe na niezmienionym poziomie (4,2%). Taka decyzja zaskoczyła wielu inwestorów, którzy oczekiwali aktywnego reagowania LBCh w tle spowalniającej gospodarki światowej. Iris Pang, ekonomistka z Chin w ING zauważa pewną zależność między możliwym zakończeniem cyklu obniżania wskaźnika rezerw obowiązkowych (RRR) w IV kw. 2019 r., a poziomem stóp procentowych.


Zobacz również: MFW: Wojna handlowa spowolni światową gospodarkę do poziomu sprzed ostatniego kryzysu

LBCh zaskakuje nie obniżając stóp procentowych – ING

W czwartym kwartale 2019 roku otrzymamy wyraźniejszą odpowiedź od banku centralnego, ponieważ oczekujemy, że PBoC obniży RRR o 0,5 punktu procentowego. Chińska gospodarka ucierpiała w wyniku długiej wojny handlowej (od marca 2018 r.), a skumulowane szkody stają się coraz bardziej widoczne, gdy spojrzymy na dane, na przykład produkcja smartfonów silnie spadła we wrześniu – wskazano w raporcie.

Iris Pang oczekuje, że obniżka RRR wywrze presję na obniżenie stóp procentowych. Pomoże to zarówno sektorowi publicznemu w finansowaniu projektów infrastrukturalnych, jak i sektorowi prywatnemu w celu zmniejszenia kosztów długu.

PKB Chin nadal spadało w trzecim kwartale – UOB

Ekonomista Ho Wein Chenz Grupy UOB ocenił ostatnie dane dotyczące chińskiego PKB za trzeci kwartał.

flaga chiny

Wzrost PKB w Chinach w III kw. 2019 r. spowolnił dalej do 6,0% r./r. (1,5% kw./kw.) z 6,2% r./r. (1,6% kw./kw.) w II kw., co jest nowym rekordowym spadkiem w kwartalnych odczytach danych (począwszy od 1992 roku). Było to zgodne z naszą prognozą, ale słabsze od konsensusu Bloomberga na poziomie 6,1%. Trzeciorzędny przemysł nadal odnotowywał wzrost, podczas gdy przemysł wtórny i pierwotny odnotowały istotne spowolnienie – napisano.

Ho Wein Chenz zauważa, iż produkcja przemysłowa i sprzedaż detaliczna odnotowały silniejszy wzrost we wrześniu, ale inwestycje w środki trwałe i handel spadały. Liczba nowych miejsc pracy w pierwszych trzech kwartałach wyniosła 10,97 miliona, osiągając prawie roczny cel wynoszący ponad 11 milionów. W jego ocenie istotny jest fakt, iż chiński rząd może utrzymać stabilność społeczną nawet przy spowolnieniu wzrostu gospodarczego.

Biorąc pod uwagę najnowszą publikację wzrostu, gospodarka Chin wzrosła o 6,2% r./r. w pierwszych trzech kwartałach 2019 r. Na razie podtrzymujemy naszą prognozę wzrostu w Chinach na poziomie 6,1% w 2019 r. (IV kw.: 6,0%) i 5,9% w 2020 r., ponieważ konflikt handlowy z USA nadal powoduje znaczną niepewność co do perspektyw wzrostu – dodano.

Ekspert oczekuje od Chin wprowadzenia środków anty-cyklicznych, w tym akomodacyjnej polityki pieniężnej, przyspieszenia wydatków na infrastrukturę i potencjalnego obniżenia podatków i opłat rządowych, aby złagodzić ryzyko pogorszenia wzrostu.

Niepewność w rozmowach handlowych i ryzyko dalszego spowolnienia w Chinach do 5,9% w przyszłym roku będą nadal napędzać stopniowy wzrost pary walutowej USD/CNY do 7,20 do końca tego roku i 7,30 do połowy 2020 roku – podsumowano.

Zobacz również: Dokąd zmierza kurs dolara? Brexit i wojna handlowa – Świat walut Marka Rogalskiego

Kurs dolara do juana w poniedziałek na interwale tygodniowym z zaznaczoną prognozą UOB źródło tradingview.com 21 10 19
Kurs dolara do juana w poniedziałek na interwale tygodniowym z zaznaczoną prognozą UOB źródło tradingview.com


Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here