Naga Markets

Chiny nie boją się rosnącego zadłużenia. USD/CNY mocno w dółChiny poradziły sobie z opanowaniem pandemii lepiej niż spodziewało się tego wielu analityków. Mimo, że gospodarka Państwa Środka wyraźnie się ożywia, to Bank Ludowy Chin (PBC) zapowiedział gotowość do zwiększenia ilości udzielanych pożyczek, co z kolei może uderzyć w juana.

  • Wartość TSF wzrosła we wrześniu o 522 mld dolarów.
  • Zadłużenie Chin jest prognozowane na 335% PKB.
  • Według analityków Nomury, chińskie PKB wzrośnie w 4Q o 5,7%.

Chiny chcą podtrzymać ożywienie

Wartość całkowitego finansowania społecznego (TSF), wskaźnika mówiącego o ilości środków przekazanych przez chiński rynek sektorowi prywatnemu, wzrosła we wrześniu o 522 miliardów dolarów. Oznacza to, że sektor prywatny otrzymał o 13,5% więcej środków niż rok temu.Zobacz również: Christine Lagarde, prezes EBC: Jesteśmy gotowi na dalsze wsparcie europejskiej gospodarki

Jak podaje CNBC, szefowa departament statystycznego PBC Ruan Jianhong, sądzi, że tempa wzrostu zadłużenia nie można nazwać szybkim. Według Institute of International Finance, w pierwszym kwartale 2020 roku chińskie zadłużenie wzrosło z 300% do 318% PKB. Eksperci szacują, że w kolejnej części roku wynik ten mógł osiągnąć nawet 335% PKB.

Zyski juana zagrożone

Podwyższony wzrost akcji kredytowej we wrześniu sugeruje, że obawy rynku dotyczące zaostrzenia przepisów przez Bank Ludowy Chin są przesadzone. Wzrost rentowności obligacji w ciągu ostatnich kilku miesięcy odzwierciedla wysoki popyt na finansowanie zamiast zaciskania polityki przez PBC, a wydatki na infrastrukturę prawdopodobnie przyczynią się do dalszego wzrostu nominalnego PKB. – uważa główny ekonomista ds. Chin w Nomura, Ting Lu.

Eksperci Nomury oceniają, że chińskie PKB wzrosło w trzecim kwartale o 5,2%, a w czwartym wzrośnie o 5,7%. Decydenci banku centralnego skupiają obecnie swoją uwagę na ułatwieniu dostępu do kredytów małym i średnim przedsiębiorstwom, ponieważ ostatnie dane wskazują na spowolnienie w ich ożywienia.

W piątek juan notuje kolejne wzrosty. Kurs USD/CNY spada o 0,45% i utrzymuje się w okolicach 6,6959.

Wykres przedstawiający zmianę kursu USD/CNY w ciągu ostatnich 3 miesięcy, źródło: tradingview.com

Autor poleca również:

XTB


Śledź nas w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here