Naga MarketsPo tym jak Facebook i jego partnerzy ogłosili zamiar wypuszczenia globalnej waluty cyfrowej o nazwie Libra, powiązanej z koszykiem walut tradycyjnych oraz obligacjami rządowymi, Ludowy Bank Chin (PBoC) przyśpieszył swoje prace nad chińską walutą cyfrową CBDC (Central Bank Digital Currency  – waluta cyfrowa banku centralnego). Zdaniem CEO Circle – Jeremy’ego Allaire’a, jak do tej pory PBoC wykazał się najbardziej progresywnym podejściem do kwestii centralnej waluty cyfrowej.


Żaden bank na świecie nie jest tak zaawansowany w pracach nad CBDC jak PBoC

Swoją opinię Allaire przedstawił podczas wywiadu na antenie Phoenix Chinese News 9 września. Jego zdaniem PBoC jest jedynym na świecie bankiem centralnym pracującym nad własnym CBDC biorąc pod uwagę kryteria badawczo-rozwojowe oraz że żaden inny bank na świecie nie osiągnął zbliżonych postępów w tej dziedzinie.

Allaire wyraził także zainteresowanie tym, w jaki sposób chińska waluta cyfrowa będzie współdziałać ze stablecoinami powiązanymi z USD.

„Pracujemy przez wiele lat nad coinem powiązanym z dolarem amerykańskim, który rozwija się w bardzo szybkim tempie. I myślę, że nie możemy doczekać się tego, w jaki sposób waluta cyfrowa wyemitowana przez chiński bank centralny będzie współdziałać z coinem powiązanym z dolarem amerykańskim lub jak będzie przebiegał handel pomiędzy nimi.”

We wcześniejszych swoich wypowiedziach CEO Circle twierdził, iż chińska waluta cyfrowa mogłaby służyć władzom Chin do ominięcia zachodniego systemu bankowego.

CBDC prawie gotowe do wypuszczenia

W sierpniu chiński dziennik China Daily donosił, iż CBDC jest już prawie gotowa do wypuszczenia oraz że wśród instytucji, które odpowiedzialne będą za dystrybucję cyfrowej waluty znajdzie się gigant sprzedaży internetowej Alibaba, operator komunikatora oraz systemu płatniczego WeChat – firma Tencent, cztery banki komercyjne: China Construction Bank, Industrial and Commercial Bank of China, Bank of China, Agricultural Bank of China oraz chińskie stowarzyszenie bankowe Union Pay.

Zobacz również: Chińska waluta cyfrowa najpierw wystartuje lokalnie?

 Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here