Naga Marketsfigurki chińskich filozofówChiny: szef ważnego think tanku powiedział, że chiński bank centralny jako pierwsza tego typu instytucja wprowadzi na rynek swoją cyfrową walutę.

Według chińskiego magazynu informacyjnego Pandaily, Huang Qifan, wiceprezes China Center for International Economic Exchanges (CCIEE), jest przekonany, że chiński bank centralny wygra wyścig dot. emisji pierwszej cyfrowej waluty banku centralnego (CBDC).

Chiny muszą uniezależnić się od SWIFT

Uwagi Qifana pojawiły się na inauguracyjnym szczycie finansowym Bund w 2019 r. w Szanghaju. Według doniesień ekspert powiedział, że sam osobiście jest niezadowolony z bieżącej zależności Chin od amerykańskich systemów płatności SWIFT i CHIPS, od których obecnie zależy transgraniczna wymiana walut. Jego skargi dot. zarówno obecnych sankcji ze strony USA, które są możliwe przy użyciu tych platform, jak i ograniczeń technicznych. Powiedział:

„SWIFT to przestarzały, nieefektywny i kosztowny system płatności. Od czasu ustanowienia SWIFT 46 lat temu technologia była aktualizowana powoli, a wydajność była stosunkowo niska.”

Postępy banku w zakresie cyfrowej waluty

Chiński bank centralny po raz pierwszy ogłosił, że jego cyfrowa waluta jest właściwie gotowa w sierpniu br. Już jednak we wrześniu eksperci instytucji zaczęli przekazywać dość sprzeczne dane. Mówili, że Chiny nie mają konkretnej daty wprowadzenia na rynek waluty cyfrowej. Według Global Times PBoC wciąż potrzebuje czasu na badania, testy i ocenę dot. zapobiegania ryzyku.

Z kolei Stały Komitet 13. Narodowego Kongresu Ludowego w Chinach niedawno uchwalił nową ustawę regulującą kryptografię (miało to miejsce 26 października), która wejdzie w życie 1 stycznia 2020 r. Mówi się również, że nowa regulacja jest częścią przygotowań do nadchodzącej emisji chińskiej CBDC .

Krytycy zauważyli, że dane dot. CBDC sugerują, że nie jest to faktyczna kryptowaluta. Jak podały media w sierpniu, projekt będzie zasilany dwupoziomowym systemem operacyjnym, który nie będzie w pełni zdecentralizowany. To jednak zrozumiałe. Wątpliwe, by jakiekolwiek państwo zgodziło się na emisję własnej kryptowaluty w pełnym tego słowa znaczeniu. Na pełny obraz tego, czym będzie chińska e-waluta, jeszcze jednak poczekamy.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here