
Świat już od roku znajduje się w koronawirusowej pandemii i to właśnie w lutym 2020 roku rozpoczęła się jedna z najbardziej dynamicznych giełdowych wyprzedaży w historii, zauważa Tomasz Korab, Prezes Zarządu Eques Investment TFI S.A. będący gościem Michała Stanka na antenie Comparic24.tv. Podczas rozmowy podsumowuje, jak rynek zmienił się w przeciągu ostatnich 12 miesięcy i gdzie obecnie znajdują się główne indeksy.
- Bezprecedensowe działania banków centralnych i rządów, które nauczone poprzednim kryzysem od razu zareagowały szybko zatrzymały skalę spadków na rynkach oraz załamania gospodarczego
- Chociaż indeks S&P 500 tracił w lutym i marcu łącznie 20%, to w kwietniu odbijał już o ponad 12%, a cały rok kończył z szesnastoprocentowym zyskiem
- Jego śladem podążały również inne światowe giełdy, w tyle pozostał jednak polski WIG20, który osuwał się o 7,7%, notując trzeci rok spadków z rzędu
Te artykuły również Cię zainteresują
Covid-19 okazał się łaskawszy dla gospodarki i rynków niż zakładano
Gdy po rynku finansowym rozlała się pierwsza lutowa fala paniki, analitycy wieszczyli historyczny krach oraz bardzo mocne załamanie gospodarcze. Jednak agresywne luzowanie polityki pieniężnej, obniżenie stóp procentowych wielu gospodarek do poziomu zera (lub bliskiego zeru) oraz dodruk pieniądza na masową skalę pozwoliły utrzymać płynność sektora bankowego, uspokoić rynki oraz wspomóc gospodarkę.
– Rządy i banki centralne wyciągnęły lekcje z 2008 roku, dostarczyły bankom płynność, uspokajając tym samym nastroje. Czy skala pomocy jest odpowiednia jest oczywiście kwestią sporną, ale jak na razie widać okazała się wystarczająca by uspokoić rynki oraz gospodarki – komentuje Tomasz Korab.
Kolejnym plusem zdaniem prezesa zarządu Eques Investment TFI S.A. jest postawa Unii Europejskiej, która w obliczu kryzysu epidemicznego utrzymała swoją jedność. Niemcy zgodziły się na uwspólnianie długu w obliczu pandemii, zgadzając się na utworzenie planu pomocowego. Polska, która w porównaniu do krajów strefy euro najmniej ucierpiała gospodarczo przez pandemię, a będzie jednym z największych beneficjentów programu ratunkowego, zauważa Korab.
Inwestowanie (z) głową to program, w którym poruszane są tematy różnych klas aktywów, funduszy inwestycyjnych i ich możliwości, podejścia do inwestowania, strategii inwestycyjnych oraz poruszane są kwestie związane z przewagą funduszy nad czystym inwestowaniem.
Autor poleca również:
- Tygodniowy przegląd setupów od Niala Fullera, 8-12 luty 2021
- Polski projekt DeFi Tenset ma szanse namieszać na rynku kryptowalut
- Napięcia na linii Australia-Chiny. Szereg ryzyk ciąży na AUD/USD