Naga MarketsChiński eksportChiński listopadowy eksport rósł w najszybszym tempie od lutego 2018 r., napędzany przez elektronikę i sprzęt medyczny. Import wzrósł trzeci miesiąc z rzędu, a nadwyżka handlowa osiągnęła rekordowy poziom. Dane są pozytywne dla chińskiego juana, choć sankcje hamują potencjał do dalszej aprecjacji, zauważa Mitul Kotecha, starszy strateg ds. rynków wschodzących w TD Securities.

  • Chiński eksport rósł szósty miesiąc z rzędu, notując najszybsze tempo wzrostu od lutego 2018 r.
  • Nadwyżka handlowa Chin wzrosła do 75,42 mld USD, największego poziomu w historii
  • W najbliższym czasie zbliża się spadek poniżej 6,50 na parze USD/CNY

Kurs dolara (USD/CNY): wzrost chińskiego eksportu, sankcje USA ograniczą aprecjację juana – TDS

Dane ujawniły bardzo silny wzrost eksportu o 21,1% r/r oraz mniejszy od konsensusu wzrost importu o 4,5% r/r. Eksport rósł szósty miesiąc z rzędu, notując najszybsze tempo wzrostu od lutego 2018 r., podczas gdy import wzrósł trzeci miesiąc z rzędu. Po raz kolejny motorem eksportu była elektronika i sprzęt medyczny, które wzrosły odpowiednio o 24,8% i 38% r/r. W rezultacie nadwyżka handlowa wzrosła do 75,42 mld USD, największego poziomu w historii.

Te artykuły również Cię zainteresują
Dane dobrze wróżą rynkom chińskim i azjatyckim, choć zostanie to nieco złagodzone przez nowe amerykańskie sankcje nałożone na chińskich urzędników oraz wiadomość, że FTSE Russell usuwa z indeksów 8 chińskich spółek, za czym mogą pójść inni dostawcy indeksów giełdowych . W pozostałych tygodniach kadencji prezydenta Trumpa prawdopodobne są dalsze środki zaogniające konflikt – napisano w raporcie.

Eksperci z TDS spodziewają się dalszej aprecjacji CNY w nadchodzących miesiącach. W najbliższym czasie zbliża się spadek poniżej 6,50 na parze USD/CNY, chociaż warto podkreślić, że indeks CNY CFETS ważony handlem jest na najniższym poziomie od około miesiąca, co oznacza stosunkowo mniejszą siłę w porównaniu z jego odpowiednikami w ostatnim czasie.

Stanowisko Chińskiego Banku Ludowego (PBoC) wskazuje na wolę decydentów do powolnych wzrostów CNY. W związku z tym krótkoterminowe zyski w CNY będą w dużej mierze zależne od dolara, a nie od danych z Chin – podsumowano.

Chiński juan głównym zwycięzcą post-pandemicznego ożywienia

Najświeższe dane to mocny sygnał, że Chiny mogą być głównym beneficjentem post-pandemicznego ożywienia globalnej gospodarki. Co ciekawe, tak silnej dynamice eksportu nie przeszkadza fakt mocniejszego juana na przestrzeni ostatnich miesięcy.

Dzisiaj USDCNH pozostał względnie stabilny. Dane nt. handlu zagranicznego zostały zrównoważone przez informacje o wprowadzeniu sankcji na kilkunastu chińskich oficjeli zaangażowanych w niedemokratyczne działania w Hong Kongu – skomentował Marek Rogali z BOŚ.

Kurs USDCNY na interwale tygodniowym, tradingview
Kurs USDCNY na interwale tygodniowym, tradingview

Zobacz również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here