Naga MarketsChiński bank centralny postrzega waluty cyfrowe jako „nowe pole bitwy” w globalnej wojnie gospodarczej. Kładzie duży nacisk na geopolityczne znaczenie rozwoju swojej waluty cyfrowej banku centralnego.

  • Chiny chcą wykorzystać cyfrowego juana w wojnie gospodarczej.
  • Tak sugerują eksperci China Finance.

Chiny na wojnie ekonomicznej

W artykule opublikowanym w ten weekend w magazynie China Finance, prowadzonym przez PBoC, stwierdzono, że Pekin powinien „przyspieszyć tempo [rozwoju CBDC], aby zająć pierwsze miejsce” w globalnym wyścigu dot. emisji waluty cyfrowej.

W artykule stwierdzono, że kraj powinien wykorzystać przewagę bycia liderem. Dodano, że wyścig w kwestii emisji CBDC to „nowe pole walki” na arenie międzynarodowej.

Stawką, jak twierdził artykuł, byłyby znaczące zmiany w geopolitycznym status quo w finansach międzynarodowych oraz szansa na przełamanie hegemonii dolara i umiędzynarodowienie juana. Ponadto byłoby to korzystne dla krajowej polityki pieniężnej, co jest ważne zwłaszcza teraz – w dobie kryzysu.

W artykule wskazano, że do końca kwietnia 2020 r. jednostka badawcza PBoC złożyła 130 wniosków patentowych związanych z kryptowalutami, które obejmują kwestie dot. wydawania e-walut, ich obiegu i wdrażania w realną gospodarkę.

Prace trwają

Jednostka badawcza banku centralnego badająca CBDC została po raz pierwszy utworzona w 2015 r., ale projekt posunął się mocno naprzód dopiero w 2019 i 2020 r. Testowanie portfela cyfrowego juana jest w toku i ma miejsce w paru regionach w kraju. W sierpniu Pekin ogłosił próbne uruchomienie swojego cyfrowego juana w Szanghaju, Pekinie, Kantonie i Hongkongu. W programie bierze udział aż 400 milionów ludzi, czyli około 29 proc. populacji kraju. Do tego zaproszono do niego chińskie banki komercyjne.

PBoC planuje również wykorzystać cyfrowego juana na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich 2022. Członek wyższego kierownictwa banku niedawno wskazał, że waluta będzie „głównie pozycjonowana” jako M0 i jako taka będzie musiała być zgodna z przepisami i regulacjami dotyczącymi zarządzania gotówką.

Autor poleca też:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here