Naga MarketsMcDonalds-bitcoin
Źródło: pixaby.com

Według Financial Times władze Chin domagają się, aby McDonald’s przetestował cyfrową walutę banku centralnego (CBDC) w większej ilości placówek na terenie tego kraju. Obecnie pilotaż prowadzony jest w 270 restauracjach tej sieci zlokalizowanych w Szanghaju. Prośba o zwiększenie wysiłków związanych ze wdrożeniem cyfrowego juana związana jest z przygotowaniami do Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Pekinie.

Chiny naciskają na McDonald’s w sprawie CBDC

Z doniesień medialnych wynika, że władze Państwa Środka zaczęły domagać się od popularnej amerykańskiej sieci fast foodów, aby ta rozszerzyła testy cyfrowego juana na większą ilość swoich restauracji zlokalizowanych w tym kraju. Obecnie McDonald’s prowadzi pilotaż chińskiego CBDC w aż 270 placówkach zlokalizowanych w Szanghaju.Władzom Chin zależy na zwiększeniu ilości miejsc, w których konsumenci będą mogli zapłacić cyfrową walutą przed Zimowymi Igrzyskami Olimpijskimi w Pekinie. Wydarzenie to ma odbyć się w lutym 2022 r. Premiera cyfrowego juana na dużą skalę została wyznaczona również w tym terminie.

Nacisk ze strony chińskiego rządu objął podobno także kilka innych firm – w tym Nike i Visę. Żadna z nich nie skomentowała jednak tych przypuszczeń. Z kolei rzecznik McDonald’s podkreślił, że na tę chwilę to Szanghaj jest ich miastem pilotażowym, a na bazie zaangażowania klientów wyciągnięte zostaną dalsze wnioski.

Tak dla cyfrowego juana, nie dla kryptowalut

Mimo iż Państwo Środka przyspieszyło swoje prace nad CBDC, zupełnie inny stosunek ma ono do wirtualnych walut takich, jak bitcoin. W bieżącym roku kraj ten mocno odwrócił się od kryptowalut, zakazując nawet ich wydobywania na swoim terenie. W efekcie Chiny straciły pozycję lidera, jeżeli chodzi o udział w globalnym hashrate BTC.

Cyfrowe waluty banków centralnych znacznie różnią się od kryptowalut – chociażby tym, że wykorzystują prywatne blockchainy. Niektórzy spekulują, iż tegoroczna rozprawa z bitcoinem na terenie Państwa Środka mogła mieć związek z chęcią zlikwidowania potencjalnej konkurencji dla krajowego CBDC. 

Pomysł debiutu cyfrowego juana podczas igrzysk olimpijskich nie spodobał się senatorom ze Stanów Zjednoczonych. Ci zaś wezwali Amerykański Komitet Olimpijski i Paraolimpijski (USOPC) do wprowadzenia zakazu otrzymywania oraz używania chińskiego CBDC dla sportowców z USA podczas organizowanego przez Pekin wydarzenia. Stwierdzono bowiem, iż waluta ta może posłużyć do inwigilacji zarówno obywateli Chin, jak i gości tego kraju.

Autor poleca również:Chcesz wrócić na stronę główną? Kliknij >>


Jesteśmy w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>


ConotoxiaObejrzyj również w Comparic24.tv:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here