Naga MarketsSkutki potencjalnej epidemii koronawirusa w Chinach są cały czas nieznane. Pierwsze odczyty z chińskiej gospodarki dają jednak obraz możliwych poważnych problemów. Analityk ING – Irisa Pang zwraca uwagę, że umiarkowany odczyt PMI, może nie odzwierciedlać potencjalnego ryzyka.


Poważne ryzyko.

Wskaźnik przemysłowego PMI (Purchasing Managers Index) za pierwszy miesiąc 2020 roku spadł w porównaniu do grudniowego odczytu o 0,2 pkt, notując równy poziom 50.0. Lepiej wypadł odczyt PMI dla sektora usług, który zanotował wzrost z 53,5 do 54,1 pkt w porównaniu do poprzedniego miesiąca. Należy jednak podkreślić, że wynik dla PMI jest opracowywany na podstawie danych z pierwszej połowy miesiąca.

Irisa Pang z ING zwraca jednak uwagę, że w prognozach dla chińskiej gospodarki te odczyty mogą być bezużyteczne, bo nie uwzględniają ryzyk związanych z koronawirusem i wydłużonym Chińskim Nowym Rokiem.

“Pracownicy fabryk zazwyczaj wracają do pracy około dwóch tygodni po powrocie pracowników biurowych (tj. około czwartego tygodnia lutego). Należy zwrócić uwagę, że wiele miast zostało zamkniętych w celu powstrzymania wirusa, co znacząco utrudni transport i tym samym powrót do miejsc pracy.

Jeśli nie będą mogli wrócić do pracy w ciągu kilku następnych miesięcy, mogą zdecydować się na poszukiwanie nowego zatrudnienia w innej lokalizacji – np. w swoim rodzinnym mieście. Te osobiste wybory są trudne do zmierzenia, dlatego uważamy, że na podstawie dzisiejszego odczytu PMI nie można opierać prognoz co do przyszłości chińskiego przemysłu“.

Odczyt PMI dla przemysłu w Chinach. Źródło: tradingeconomics.com

Ekspert ING oczekuje się, że koronawirus będzie miał wpływ na produkcję, ale bardzo trudno jest oszacować jego zakres. Niepewność co do wpływu na działalność produkcyjną jest bardzo duża.

Dotknięte zostaną niektóre linie produkcyjne, ale trudno jest oszacować szkody w różnych gałęziach przemysłu. Niektórzy pracownicy w przemyśle elektronicznym noszą podczas pracy odzież ochronną, ponieważ muszą zapobiegać przedostawaniu się pyłu do urządzeń elektronicznych. Może to ograniczyć rozprzestrzenianie się wirusa. Mimo to, nie można tego zastosować do wszystkich linii produkcyjnych w tej samej fabryce – podsumowuje I.Pang.

Jest to tylko i wyłącznie część Big Bank Report – w którym to prezentujemy najciekawsze komentarze dużych banków w minionym tygodniu. Raport możesz otrzymywać całkowicie bezpłatnie, zapisując się do naszego newslettera na stronie BIG BANK REPORT.

     CHCĘ OTRZYMYWAĆ  BIG BANK REPORT      Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here