Naga MarketsChińskie plany zapobiegania stagnacji szansą dla juana (CNY)W poniedziałek rozpocznie się spotkanie Komitetu Centralnego Komunistycznej Partii Chin. Politycy będą rozmawiać o przyszłości chińskiej gospodarki, która ma obecnie dobrą szansę aby zapobiec stagnacji i ugruntować swoja pozycję. Ogłoszenie nowych planów może również wesprzeć i tak umacniającego się juana.

  • Chińskie władze przygotowują plan na lata 2021-25.
  • Eksperci zalecają, aby cel wzrostu PKB znajdował się w okolicy 5%.
  • Juan umocnił się w 2020 roku już o 4,38%.

Chiny chcą samowystarczalności 

Podczas spotkania, które zaplanowane jest na 26-29 października, najważniejsi decydenci w kraju stworzą projekt planu pięcioletniego, który ukierunkuje rozwój państwa aż do 2025 roku.

Te artykuły również Cię zainteresują
Chociaż chiński rząd od wielu lat wzywa do zmiany modelu rozwoju, uważamy, że następne pięć lat będzie szczególnie ważne, zarówno pod względem politycznym, jak i gospodarczym. – uważają analitycy Goldman Sachs.

Zobacz również: Szwajcarski Bank Narodowy może zostać zmuszony do sprzedania akcji o wartości 100 mld dol.

Chiny prawdopodobnie nadal za swój priorytet uznawać będą szybki i stabilny rozwój gospodarczy, ale znajdą też miejsce na wsparcie nowych technologii i rozwój samowystarczalności Państwa Środka. Zagrożeniem dla ożywienia chińskiej gospodarki pozostaje pandemia w Europie i Stanach Zjednoczonych. Jeżeli państwa zachodnie szybko uporają się z kryzysem, a konsumenci zaczną ponownie chętnie wydawać swoje pieniądze, to chiński eksport może osiągać rekordowe poziomy.

Juan wygranym pandemii

Potencjalne tempo wzrostu w Chinach ulegnie dalszemu spowolnieniu w związku ze starzeniem się społeczeństwa, osłabieniem wpływu inwestycji w napędzanie wzrostu i zmniejszeniem się korzyści z globalizacji. Aby odwrócić to spowolnienie, potrzebujemy głęboko zakorzenionych reform. – powiedział w rozmowie z Reutersem Tang Jianwei, starszy ekonomista w Bank of Communications.

Jak donosi Reuters, ekonomiści doradzający chińskim władzom rekomendują wprowadzenie celu wzrostu PKB w okolicach 5%.

W czasie, kiedy gospodarka Chin radzi sobie wyjątkowo dobrze na tle innych państw zyskuje także juan, który w 2020 roku umocnił się już o 4,38%. W piątek kurs USD/CNY kontynuuje spadki tracąc 0,24% do poziomu 6,6551.

Wykres przedstawiający zmianę kursu USD/CNY w ciągu ostatniego roku, źródło: tradingview.com

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here