Naga MarketsTrochę już zapomniano o Hong Kongu po świetnym 2010 roku, gdy był nie tylko światowym liderem IPO (czyli nowych emisji akcji) oraz był najwartościowszą giełdą świata pod względem wartości rynkowej samej giełdy. Jednak teraz odżywa – najpierw rynek terminowy notujący rekordy obrotu a także IPO. Rynek ten warto poznać szczególnie z jednego powodu – jest to najlepszy rynek dla osób grających akcjami i lubiących ryzyko.


Rynek akcji w Hong Kongu ma kilka specyficznych dla siebie cech, różniących go od rynku USA tak jak różnią się woda i ogień. Oto one:

  • Duży udział akcji o niskiej nominalnej wartości. Spotkamy tutaj akcje nie tylko o wartości niższej niż jeden dolar… ale niższej niż jeden cent .Dzielenie centa (na 10 części) jest spowodowane właśnie dużą liczbą walorów, które maja taką cenę. Dzięki temu kwotowanie jest dokładniejsze a zmienność większa.
  • Akcje kupujemy jak na Forexie – w lotach. Nie można kupić 1 lub np. 222 akcji. Kupić można tylko ilość wyznaczoną przez giełdę ,różni się ona w zależności od ceny danej akcji – czym wyższa cena akcji, tym mniejszą ich ilość zawiera jeden lot. Pomimo więc takiego sposobu kwotowania są dostępne dla każdego.
  • Nie ma tutaj HFT z uwagi na podatek transakcyjny .Notowania są bardzo płynne i spokojne.
  • Dobra sprawdzalność układów świecowych i średnich ,duży wręcz decydujący udział luk cenowych.

Bardzo ciekawym instrumentem charakterystycznym dla Hong Kongu są instrumenty typu ELI – Equity Linked Instruments. Jest to produkt strukturyzowany oparty o akcje, swoją konstrukcją przypomina kombinację opcji z samą akcją. Można grać na wzrost, na spadek i na utrzymanie się kursu akcji w konsolidacji w danym zakresie cenowym. Pełny opis tego instrumentu znajduje się pod linkiem: https://www.hkex.com.hk/eng/global/faq/eli.htm

Zalety gry w Hong Kongu:

  • Krótki czas notowań instrumentów, dzięki czemu gracze akcyjni nie muszą siedzieć wiele godzin przed monitorem w obawie nadejścia jakiejś niespodziewanej informacji. Można po prostu przed wyjściem do pracy sprawdzić notowania, dokonać transakcji i zapomnieć o niej na wiele godzin.
  • Spokojny handel bez szarpania charakterystycznego dla rynków z dużym udziałem handlu wysokich częstotliwości
  • Duża ilość instrumentów akcyjnych z mocnymi ruchami i niską wartością nominalną.
  • Dolar Hong Kongu jest powiązany z dolarem amerykańskim, więc w odróżnieniu od Korei Japonii czy innego egzotycznego dla Polaków kraju, nie ma dodatkowego ryzyka walutowego.
  • Bogaty wybór instrumentów, w tym wspomniane ELI.
  • Dobra ekspozycja na Chiny kontynentalne.

Nie jest to tak gigantyczny rynek akcji jak w Japonii, jest jednak spokojniejszy i ma większy wybór instrumentów pochodnych. Jest też bardziej od niego techniczny w tradycyjnym znaczeniu tego słowa – czyli formacji oraz układów świecowych. Jeśli więc lubisz Petrolinvest i spółki groszowe, oto rynek dla Ciebie.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here