Naga MarketsJedna z tysięcy podrabianych w chińskich fabrykach marek - Adibos.
Jedna z tysięcy podrabianych w chińskich fabrykach marek – Adibos.

Chińczycy są znani z niezwykłej kreatywności, która jednak objawia się w postaci masowego podrabiania zachodnich marek. Kto nie słyszał o chińskich wynalazkach typu Adibos czy Versucci? Najwyraźniej fantazja mieszkańców Państwa Środka nie ogranicza się jedynie do produkcji tanich zamienników…


Problemy chińskiej giełdy oraz coraz poważniejsze ograniczenia wprowadzane przez (nie ukrywajmy) sterowany przez rząd PBoC doprowadziły niektóre chińskie firmy do stanu w którym gotowe są nawet przegrać spór sądowy.

Te artykuły również Cię zainteresują
Chiny od jakiegoś czasu borykają się z masowym odpływem kapitału, który chińskie władze postanowiły ukrócić. Ograniczenie wysyłki kapitału poza granice Chin na poziomie 50 000 USD rocznie mocno pokrzyżowało plany chińskich przedsiębiorców. Ci którzy chcą ratować się przed tracącym na wartości juanem wybrali dosyć spektakularny (należy przyznać) sposób. Poinformował o nim autor bloga ChinaLawBlog, który prowadzi kancelarię specjalizującą się w obsłudze przedsiębiorstw w sferze międzynarodowej. Do prawnika zadzwonił jeden z doradców pewnej chińskiej spółki, która potrzebuje przesłać do Stanów ponad 3,5 mln USD.

Z obecnymi ograniczeniami byłoby to niemal niemożliwe, a jednocześnie firma chce uniknąć kłopotliwych pytań ze strony chińskich władz dotyczących celu w jakim taka suma pieniędzy miałaby zostać przesłana na drugą stronę globu. Rozmowa telefoniczna pomiędzy doradcom chińskiej spółki a przedstawicielem kancelarii prawnej dotyczyła możliwości przeprowadzenia postępowania arbitrażowego, którego (docelowym) skutkiem miałaby być przegrana chińskiej firmy i przymus zapłacenia amerykańskim kontrahentom wspomnianej kwoty 3,5 mln USD. Jak się później okazało – druga strona sporu (podmiot na terenie Stanów) również był dość mocno powiązany finansowo z tajemniczym chińskim przedsiębiorstwem, dość powiedzieć – że wspomniana spółka miała nad nim całkowitą kontrolę.

Mamy więc sytuację w której rygorystyczne ograniczenia przepływu kapitału wprowadzone przez chińskie władze, skłaniają krajowe podmioty gospodarcze do pozwania samych siebie do zagranicznego sądu i celowe przegranie sprawy by w ten czysty sposób uratować przed dalszą deprecjacją odpowiednią sumę pieniędzy. Jak wynika z narracji autora bloga – chińska propozycja została przez kancelarię odrzucona z powodów etycznych. Czy jednak każdy prawnik w Stanach postąpi tak samo?Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

Poprzedni artykułCAD/JPY – podaż przy górnym ograniczeniu kanału
Następny artykułEURJPY – świeca PIN BAR na wsparciu
Adam Rak redaktor Comparic.pl
Redaktor Comparic.pl. Odpowiedzialny również za dział Wideo Comparic.pl. Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach. Z inwestycjami związany od 2011 roku, pierwsze doświadczenia zdobywał na GPW. Forex poznał na pierwszym roku studiów, a od końca 2013 roku jest aktywnym traderem. Jego inwestycje mają charakter typowo spekulacyjny, rzadko utrzymuje otwarte pozycje dłużej niż kilka godzin. Wyznaje zasadę wyższości księgowanych zysków, nad zyskami papierowymi. W handlu wykorzystuje głównie Price Action posiłkując się poziomami Fibonacciego.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here