Naga MarketsChiński Sąd Najwyższy orzekł, że dowody potwierdzone technologią Blockchain są wiążące w sporach prawnych. Ten nowy wyrok wpisuje się w nową politykę władz związaną z procedurami dla internetowych sądów w Chinach.


Zgodnie z dzisiejszym ogłoszeniem, Sąd Najwyższy oświadcza, że:

“Sądy internetowe uznają dane cyfrowe przedkładane jako dowód, jeżeli odpowiednie strony zbierały i przechowywały te dane za pośrednictwem blockchaina z podpisami cyfrowymi, wiarygodnymi znacznikami czasowymi i weryfikacją wartości hash lub za pośrednictwem cyfrowej platformy deponowania i mogą udowodnić autentyczność wykorzystywanej technologii.”

Nowa era sądownictwa

Niemal równy rok temu, w sierpniu 2017 roku, wystartowała chińska internetowa platforma “netcourt”. W styczniu sąd rozpatrzył pierwszą sprawę z prawomocnymi dowodami opartymi na blockchainach.

Jak wyjaśnia dzisiejsze oświadczenie, chińskie sądy internetowe mogą prowadzić sprawy w trybie online. Takie działania jak: “akceptacja postępowania sądowego, mediacja, wymiana dowodów, przygotowanie przed procesem sądowym, rozprawa sądowa i skazanie” – wszystkie mogą być rozliczane przez Internet.


Interesujesz się kryptowalutami? Już teraz dołącz do grupy na Facebooku prowadzonej przez portal Comparic.pl. Bądź na bieżąco z informacjami ze świata kryptowalut, niezależnie od tego gdzie się znajdujesz!.

Innowacje związane z Blockchainem są nie tylko prawnie uznane za zdolne do uwierzytelniania dowodów. Niezmienne, opatrzone znacznikiem czasu dane generowane w łańcuchu bloków zapewniają kontrolowaną ścieżkę, z którą współgrają inteligentne kontrakty.

W tym roku też Komisja Prawa Zjednoczonego Królestwa ogłosiła, że ​​dokona przeglądu ram prawnych, aby sprawdzić w jakim stopniu sądy brytyjskie pozostają “konkurencyjnym” wyborem dla firm, które używają inteligentnych kontraktów. Celem jest też usprawnienie działania zwykłych sądów o nowe technologię.

Prawnicy stracą pracę?

Takie wdrożenia mogą wzbudzać lęk prawników o ich przyszłość. Czy jednak na pewno? O wpływ nowej technologii na sądownictwo zapytaliśmy radcę prawnego Zbigniewa Dala z Kancelarii Dal i Mikolka Radcowie Prawni Sp.p.:

“Nie mam wątpliwości, że systemy oparte na technologii Blockchain zmienią nie tylko rynek naszych usług, ale również sposób naszej pracy. Sam widzę, że jak coraz częściej są podejmowane próby wdrożenia smart kontraktów do gospodarki. Ciekawym rozwiązaniem będzie wykorzystanie technologii Blockchain przy prowadzeniu ksiąg wieczystych czy też innych publicznych rejestrów takich jak np. Krajowy Rejestr Sądowy. Prowadzenie tych ewidencji w oparciu o sieć bloków mogłoby umożliwić automatyczną aktualizację danych bez konieczności składania papierowych dokumentów. Jednocześnie nie uważam jednak, że blockchain i smart kontrakty uczynią prawników całkowicie zbędnymi. Cały szereg przepisów zakłada uznaniowy charakter decyzji bądź odwołuje się do klauzul generalnych, czyli zwrotów niedookreślonych o charakterze wartościującym, świadomie dającym swobodę decyzyjną organowi rozpatrującemu daną sprawę. Takich klauzul nie da się zapisać samym kodem.”Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here