Naga Marketsźródło: www.businessinsider.com
źródło: www.businessinsider.com

Wstępne odczyty chińskiego PMI przemysłowego za wrzesień uplasowały się na najniższych poziomach od czasu kryzysu finansowego – utwierdzając jedynie w przekonaniu inwestorów, że spadek wzrostu gospodarczego w Kraju Środka realizuje się coraz wyraźniej.


Chiny w najgorszej sytuacji od 25 lat?

Na odpowiedź chińskiego rynku giełdowego nie trzeba było czekać – w związku z niekorzystnymi wynikami zanotował osunięcia. Słabe wyniki PMI przemysłowego w połączeniu ze spadkiem produkcji przemysłowej i eksportu mogą sprawić, że 2015 roku zakończy się z PKB poniżej 7% – oznaczałoby to najsłabszy wzrost gospodarki od 25 lat.

„Nowe zamówienia w eksporcie zanotowały głębokie osunięcie. Globalny handel przeżywa wyraźne problemy i odbija się to nawet na Chinach – będących przecież potentatem światowego eksportu. Oczywiście sytuacja nie jest tak tragiczna, że musimy wszczynać alarm, jednak osunięcia lokalnej gospodarki widać gołym okiem” – komentuje ekonomista HSBC, Frederic Neumann.

Wstępna publikacja chińskiego PMI przemysłowego wyniosła we wrześniu 47.00 – w porównaniu z finałowym odczytem sierpniowym 47.30 jest to najgorszy rezultat od marca 2009 roku, kiedy Chiny borykały się z kryzysem finansowym.

Warto przypomnieć, że odczyty powyżej 50 punktów oznaczają wzrost gospodarczy, natomiast poniżej 50 spadki i regres branży przemysłowej.

Kraj Środka sztucznie podwyższa PKB

Chiny w ostatnich miesiącach ogłosiły szereg projektów infrastrukturalnych związanych z autostradami, koleją oraz innymi środkami transportu żeby sztucznie windować wartość PKB. Jak na razie jest to jednak cały czas niewystarczająca suma działań – nie pozwoliła między innymi uchronić gospodarki przed silnym spadkiem inwestycji w nieruchomości.

„Sytuacja zdecydowanie pogarsza się na przestrzeni września. Chińska gospodarka ma przed sobą narastającą presję spadkową” – twierdzi ekonomista China Merchants Securities, Zhang Yiping.

Składowe pełnego indeksu PMI przemysłowego – nowe zamówienia, zamówienia eksportowe, zatrudnienie, ceny oraz zapasy – zanotowały podobne osunięcia co sugeruje, że przedsiębiorstwa objęte sondażem posiadają poważne problemy. Sektor korporacyjny wygląda obecnie bardzo pesymistycznie – szczególnie jeżeli chodzi o prognozy odnośnie przyszłego popytu.

Słabe projekcje dotyczące chińskich fabryk nakładają na rząd jeszcze większą presję – niezbędne mogą okazać się dodatkowe narzędzia fiskalne lub monetarne. Bez ich wsparcia osiągnięcie celu PKB powyżej 7% może okazać się niemożliwe.

Kontrakty futures na akcje w dół po chińskich danych

Amerykańskie futures na akcje silnie osunęły się podczas wczesnego środowego handlu – w związku z danymi dotyczącymi chińskiego PMI. Kontrakty futures dla indeksu Dow industrials spadły o 0.9%, podobnie jak S&P500.

Dodając do tego wczorajsze obawy związane ze spowolnieniem globalnego wzrostu wywołanym słabnącymi cenami rynku towarowego, dzisiaj możemy spodziewać się kolejnych osunięć na indeksach.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here