Naga Marketsdanske-bank-logo

Dzisiejszej nocy poznaliśmy wyniki chińskiego PKB w pierwszym kwartale 2016 roku. Pomimo faktu, że opublikowane dane należą do jednych z najgorszych na przestrzeni siedmiu ostatnich lat, wygląda na to, że może być już tylko lepiej. Czy chiński kryzys został już opanowany?

Te artykuły również Cię zainteresują

Można przyjąć, że tak – stwierdzają analitycy Danske w swoim najnowszym komentarzu rynkowym. Dzisiejsza publikacja danych z chińskiej gospodarki utwierdza bank w przekonaniu, że sytuacja w Państwie Środka ulega poprawie. A to już krok od stwierdzenia, że najgorsze już minęło – argumentują analitycy.

Pierwsze sygnały, że może być lepiej wysyłało marcowe PMI, a właściwie spory wzrost tego wskaźnika. W tym momencie rynki dostały potwierdzenie tej tezy w postaci wzrostu wzrostu inwestycji oraz produkcji przemysłowej. PKB w pierwszym kwartale 2016 roku wzrosło 6,7% rok do roku w porównaniu z 6,8% w kwartale poprzednim. To co prawda najniższa wartość od ponad sześciu lat, ale wciąż wyższa niż dolna granica wytyczonego przez chiński rząd planu rozwojowego zakładającego rozrost gospodarki o 6,5% do 7% w skali roku.

źródło: Danske Bank Markets
źródło: Danske Bank Markets

Mimo pozytywnych wyników PKB, nie należy przykładać do tej wartości zbyt wiele uwagi z powodu licznych pogłosek dotyczących zwyczajnego fałszowania danych dotyczących wzrostu gospodarczego. To na co patrzą analitycy Danske to przede wszystkim dane dotyczące PMI, produkcji przemysłowej czy inwestycji. Szczególną uwagę powinno przykładać się właśnie danym z sektora budowlanego oraz przemysłowego – to one pokazują prawdziwy stan chińskiej gospodarki.

chart

Gdy patrzymy na liczbę rozpoczętych budów, wartość produkcji przemysłowej czy wskaźnik PMI widzimy oznaki odradzającej się gospodarki. Dlatego możemy już teraz stwierdzić, że najgorsze faktycznie minęło i potrzebny byłby duży wstrząs na globalnym rynku, aby Chiny powróciły do trendu spadkowego – przekonują analitycy Danske.

chartConotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

Poprzedni artykułAUD/CHF D1 pod oporem
Następny artykułEUR/CAD D1 – ruch spadkowy
Adam Rak redaktor Comparic.pl
Redaktor Comparic.pl. Odpowiedzialny również za dział Wideo Comparic.pl. Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach. Z inwestycjami związany od 2011 roku, pierwsze doświadczenia zdobywał na GPW. Forex poznał na pierwszym roku studiów, a od końca 2013 roku jest aktywnym traderem. Jego inwestycje mają charakter typowo spekulacyjny, rzadko utrzymuje otwarte pozycje dłużej niż kilka godzin. Wyznaje zasadę wyższości księgowanych zysków, nad zyskami papierowymi. W handlu wykorzystuje głównie Price Action posiłkując się poziomami Fibonacciego.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here