Naga MarketsObecnie juan (CNY) jest jedną z najaktywniej wymienianych walut na świecie i powinien zostać zaliczony do najczęściej używanych walut, gdy Chiny otwierają na świat swoje rynki kapitałowe. Paul Mackel z HSBC twierdzi, że klasyczny skład G-10 – który obejmuje waluty skandynawskie oprócz gigantów, takich jak dolar, euro, funt czy jen – jest „przestarzały i błędny”. Para USDCNY silnie wzrasta w czwartek po dotarciu wczoraj do wielomiesięcznego minimum w okolicach 6,54.

  • Waluta zajmuje ósme miejsce w globalnym wolumenie handlu walutami: dane BIS
  • Dzienny wolumen juana onshore wzrósł do 45 miliardów dolarów, najwyższego poziomu od grudnia 2018 roku
  • Chiny są liderem w wychodzeniu ze skutków pandemii i najprawdopodobniej będą jedyną dużą gospodarką, która rozwinie się w tym roku

Juan zyskuje globalne zaufanie. Chiny podwoją PKB do 2035 roku

Chiński renminbi, zwany również RMB, zajmuje obecnie ósme miejsce pod względem wolumenu obrotów i w coraz większym stopniu wpływa na ruchy innych walut – powiedział Mackel, globalny szef banku ds. badań walutowych w HSBC.

Według trzyletniego badania Banku Rozrachunków Międzynarodowych w kwietniu 2019 roku średni dzienny wolumen obrotu juanem wyniósł około 285 miliardów dolarów. W samych Chinach dzienny wolumen tak zwanego juana onshore wzrósł 16 listopada do 45 miliardów dolarów, najwyższego poziomu od grudnia 2018 roku, wynika z danych opracowanych przez China Foreign Exchange Trade System.

Dzienny wolumen w Chinach rośnie do najwyższego poziomu od 2018 roku

Inwestorzy w coraz większym stopniu koncentrują się na chińskiej walucie, ponieważ Chiny są liderem w wychodzeniu ze skutków pandemii i najprawdopodobniej będą jedyną dużą gospodarką, która rozwinie się w tym roku. Kraj spodziewa się również podwojenia produktu krajowego brutto do 2035 r.

Niektórzy mogą argumentować, że kurs juana nie jest wystarczająco „płynny”, aby można było uznać tę walutę za równorzędną z rówieśnikami z G-10. Jednak wygląda na to, że w ostatnich latach waluta powoli jest coraz bardziej akceptowana przez rynek – dodał Mackel.

Plus500

Dolar zyskuje do juana po spadku w rejon 6,54

Obok rosnącego wolumenu wzrosła również wartość chińskiej waluty. Kurs pary walutowej USD/CNY spadł do poziomu 6,54, najniższego od czerwca 2018 roku. W ciągu ostatnich sześciu miesięcy umocnił się on o ponad 8% w stosunku do dolara, najwięcej w Azji, ustępując miejsca jedynie południowokoreańskiemu wonowi.

Kurs USDCNY na interwale tygodniowym, tradingview
Kurs USDCNY na interwale tygodniowym, tradingview

Zobacz również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here