Naga MarketsJuan (CNY) z najlepszym kwartałem od 12 latWysoka zmienność dolara podczas pandemii dała szansę chińskiemu juanowi na przyciągnięcie inwestorów. Dzięki zawirowaniom na rynku trzeci kwartał 2020 roku okazał się być najlepszym okresem dla juana od 2008 roku.

  • W ciągu trzech miesięcy juan zyskał około 4%.
  • Brad Bechtel ocenia, że Chiny zrobiły duże postępy w poprawie dostępu do swojego rynku.
  • Kurs USD/CNY znajduje się najniżej od maja 2019 roku.

Szybkie odbicie chińskiej gospodarki

Od początku lipca do końca września waluta Państwa Środka zyskała prawie 4%, co jest bardzo dobrym wynikiem na tle grupy 10 najważniejszych walut. Rajd juana był możliwy dzięki szybkiemu wyjściu Chin z kryzysu. Na początku 2020 roku prognozy dla drugiej największej gospodarki na świecie były ponure, jednak wyjątkowo surowe ograniczenia wprowadzone przez Pekin umożliwiły wcześniejsze otworzenie gospodarki.

Zobacz również: Impas w Kongresie podsyca niepokój na rynku. USD/JPY mocno w dół

Chiński rząd podjął również w ostatnich miesiącach kolejne kroki w kierunku internacjonalizacji swojej waluty, kładąc nacisk na rozliczanie swojego handlu z innymi państwami w juanach. ChRL wciąż kontroluje większość przepływów gotówki za granicę, co odstraszało część inwestorów, jednak mniejsza zmienność juana w stosunku do innych głównych walut zwiększa jego atrakcyjność.

Juan zyskuje przewagę, dzięki większej stabilności

Zagraniczny juan był mniej niestabilny w tym okresie, a jego płynność pozostaje dość dobra w stosunku do wielu walut. Chiny wykonały wiele pracy nad poprawą swoich rynków kapitałowych i dostępu do tych rynków, co prawdopodobnie będzie kontynuowane, dzięki czemu jeszcze bardziej poprawi się płynność i przyciągnie przepływy kapitału. – powiedział w rozmowie z Bloombergiem Brad Bechtel, szef działu wymiany walutowej w Jefferies.

Ekspert zauważył, że wolumen handlu chińską walutą wzrósł w latach 2016-19 o 41% i zbliża się do poziomu, który znamy z franka szwajcarskiego i funta.

W tym tygodniu juan osiągnął najwyższą wartość w stosunku do dolara od maja 2019 roku. W piątek kurs USD/CNY łapie oddech i zyskuje 0,27% do poziomu 6,7626.

Wykres przedstawiający zmianę kursu USD/CNY w ciągu osatnich 4 miesięcy, źródło: tradingview.com

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here