Naga MarketsChiński juan (CNY) może stać się trzecią największą walutą rezerwą, twierdzi Morgan StanleyCoraz lepsze wieści płynące z chińskiej gospodarki, wzbudzają zainteresowanie inwestorów z całego świata. Według analityków Morgan Stanley, dzięki zwiększonym inwestycjom zagranicznym, juan może stać się trzecią największą waluta rezerwową na świecie.

  • W 2030 roku juan może odpowiadać nawet za 10% światowych rezerw walutowych.
  • Według analityków, w ciągu najbliższej dekady inwestycje zagraniczne w Chinach wyniosą 3 biliony dolarów.
  • Michael Pettis ostrzega przed długoterminowymi prognozami dla Chin.

Trzysta miliardów dolarów rocznie

Obecnie chińska waluta odpowiada za około 2% wszystkich rezerw walutowych na świecie, ale eksperci Morgan Stanley szacują, że do 2030 roku udział juana może wynieść od 5 do nawet 10%. Oznaczałoby to, że pozycja waluty Państwa Środka przeskoczy japońskiego jena i brytyjskiego funta.

Ułatwienia dla zagranicznych inwestorów wprowadzane przez chiński rząd doprowadzają do napływu pieniędzy na rynek. Prognozy przedstawione w raporcie amerykańskiego banku inwestycyjnego sugerują, że w ciągu 10 najbliższych lat łączna wartość inwestycji zagranicznych w Chinach wyniesie nawet 3 biliony dolarów.

Zobacz również: ING: Słabość dolara w 2021 roku szansą dla euro (EUR)

Spodziewamy się, że w 2020 roku, trzeci rok z rzędu, menadżerowie prywatnych funduszy wygenerują ponad 150 miliardów dolarów całkowitego napływu środków do Chin, podkreślając zachodzące zmiany. Roczna wartość inwestycji zagranicznych powinna osiągnąć 200-300 miliardy dolarów w latach 2021-30. – czytamy w raporcie.

Zdecydowane działania chińskiego rządu

Analitycy podkreślają, że juan jest w stanie stać się trzecią największą walutą rezerwową, ponieważ Chinom udaje się go wprowadzać do rozliczania swoich transakcji zagranicznych.

Cel 5-10 % nie jest nierealny w świetle otwarcia rynku finansowego w Chinach, rosnącej transgranicznej integracji rynku kapitałowego, którą obserwujemy w przypadku akcji oraz rosnącego udziału chińskich transakcji międzynarodowych realizowanych w juanach. Wszystko to sugeruje, że światowe banki centralne będą musiały utrzymywać więcej CNY w ramach swoich rezerw. – czytamy dalej.

Według Michaela Pettisa, profesora Uniwersytetu Pekińskiego, podczas tworzenia długoterminowych prognoz dla Chin należy zachować dużą ostrożność, jednak zgadza się, że drugą największą gospodarkę świata czekają zmiany zakrojone na szeroką skalę.

Wykres przedstawiający zmianę kursu USD/CNY w ciągu 6 ostatnich miesięcy, źródło: tradingview.com

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here