Naga MarketsChiński juan (CNY) kontynuuje silne wzrosty, pomimo niepewnego ożywienia gospodarczegoPandemia, która miała swój początek w Wuhan, bardzo mocno uderzyła w chińską gospodarkę. Chiny dzięki wprowadzeniu bardzo rygorystycznych przepisów bezpieczeństwa, jeszcze na wiosnę mogły rozpocząć odmrażanie przemysłu. Ożywienie w Państwie Środka może nie być jednak tak spektakularne, jak się wydaje.

  • Według eksperta, chińska gospodarka odbudowuje się szybko tylko w niektórych regionach.
  • W pierwszym tygodniu października w Chinach odbyło się 600 mln wycieczek.
  • Kurs USD/CNY zbliża się do poziomu 6,6940.

Trudna sytuacja wewnątrz kraju

Jeszcze na początku roku analitycy prognozowali, że 2020 rok będzie oznaczał dla Chin olbrzymią recesję. Przewidywania te zostały szybko zrewidowane, a obecnie przyjmuje się, że chińskie PKB może wzrosnąć w tym roku.

Zobacz również: Dolar (USD) mocno traci po wznowieniu rozmów o pakiecie fiskalnym

Jak zauważa Leland Miller, prezes China Beige Book, różne regiony kraju radzą sobie bardzo odmiennie. Należy również pamiętać, że epidemia nadal trwa i niewykluczone jest wprowadzenie nowych ograniczeń.

Samo ożywienie gospodarcze jest w rzeczywistości dwutorowe, a większe miasta i regiony przybrzeżne radzą sobie znacznie lepiej niż reszta kraju. Tak więc, mamy do czynienia z dwoma ożywieniami jednocześnie – Pekin chce reklamować poprawę sytuacji, którą widzimy w Pekinie, Szanghaju i Guangdong, ale to nie jest większość Chin. Reszta Chin odnotowuje o wiele bardziej ograniczony powrót do normalności. – powiedział Miller w rozmowie z CNBC.

Złoty Tydzień daje nadzieję na szybsze ożywienie

Ekspert zwraca uwagę, że małe i średnie przedsiębiorstwa pożyczają znacznie mniej niż w drugim kwartale, co budzi obawy w tym etapie ożywienia gospodarczego. Lepsze perspektywy dla chińskiego przemysłu i usług mogą ukazywać się z danych dotyczących turystyki w ciągu Złotego Tygodnia – chińskiego święta narodowego trwającego od 1 do 7 października.

Jeśli więc przyjrzeć się liczbie wyjazdów – 600 milionów podróży odbytych w tym tygodniu w 2020 roku, to i tak mniej w porównaniu do około 800 milionów w roku ubiegłym. Na pierwszy rzut oka statystyki nadal wyglądają na niższe, ale wracają do swoich starych poziomów. –  zauważa Benjamin Cavender z China Market Research Group.

Chiński juan kontynuuje wzrosty. W ciągu miesiąca waluta Państwa Środka zyskała już 2,24% w stosunku do dolara. W piątek kurs USD/CNY traci aż 0,59% i spada w okolice 6,6940.

Wykres przedstawiający zmianę kursu USD/CNY w ciągu 3 ostatnich miesięcy, źródło: stooq.pl

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here