Naga Marketslogo chińskiej firmy TencentTencent to jedna z najgorętszych chińskich spółek. Gigant branży internetowej ma jednak za sobą ciężki rok, a problemy jeszcze się nie zakończyły. Od czasu styczniowego szczytu cena akcji spadła o 38%, co oznacza największą deprecjację od czasu wejścia na giełdę w Hongkongu w 2004 roku. Trend spadkowy trwa już od 259 dni. Wtorkowa sesja zakończyła się spadkami po raz ósmy z rzędu, co stanowi wyrównanie dotychczasowego rekordu spółki.

Tencent – gigant na skalę światową

Tencent to międzynarodowa spółka technologiczna i inwestycyjno-holdingowa. Jej działalność skupia się na nowoczesnych technologiach i Internecie. Jest największą na świecie korporacją inwestycyjną, jedną z największych firm internetowych i technologicznych, a także największą firmą z branży gier i mediów społecznościowych.

Te artykuły również Cię zainteresują
Liczne usługi obejmują sieci społecznościowe, muzykę, portale internetowe, gry mobilne, usługi internetowe, systemy płatności, smartfony i gry online dla wielu graczy. Oferta w Chinach zawiera jeden z największych portali internetowych QQ.com. Mobilny komunikator WeChat pomógł zwiększyć ciągłą ekspansję Tencenta w usługach na smartfony. Spółka jest również właścicielem większości chińskich serwisów muzycznych (Tencent Music Entertainment), z ponad 700 mln aktywnych użytkowników i 120 mln płatnych subskrybentów.

Problemy Tencent

Od czasu wejścia na giełdę do styczniowego szczytu cena akcji spółki urosła o 67 000%, jest to najlepszy wynik na świecie spośród dużych spółek. Świetny sentyment został jednak zatrzymany po serii złych wiadomości z tego roku.

Zaczęło się od globalnego spadku akcji spółek technologicznych, który miał miejsce na początku roku. W marcu straty przyspieszyły po tym, jak spółka ostrzegła o możliwości słabszych wyników, a jeden z najstarszych jej udziałowców sprzedał akcje o wartości około 11 mld USD. Szczególnie ta ostatnia informacja wywołała falę sprzedaży.

Następnie pojawiły się dane o pierwszym spadku przychodów od ponad dekady oraz problemach regulacyjnych ze strony Chin. Akcje spółki otrzymały kolejny cios kilka dni temu w związku z obawami dotyczącymi spowolnienia wzrostu w Chinach oraz słabszego juana. Wczoraj cena akcji zamknęła się najniżej od lipca 2017 roku.

O problemach spółki wspominaliśmy miesiąc temu, ale od wtedy jej kondycja się pogorszyła. Warto obserwować rozwój sytuacji, ponieważ spółka jest największym udziałowcem w indeksie MSCI dla krajów rozwijających się. Jak na razie jej wartość rynkowa zmalała o 220 mld USD, ale analitycy nadal zalecają krótkie pozycje, zanim dojdzie do zmiany trendu.

wykres pięcioletni akcji Tencent 10.10.2018
Akcje chińskiego giganta nadal są znacznie wyżej niż to miało miejsce 5 lat temuConotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here