Naga MarketsJak donosi należący do Chińskiej Partii Komunistycznej serwis China Daily w informacji z dnia 20 sierpnia, Chiński Bank Ludowy (People’s Bank of China – PBoC) jest już prawie gotowy do wypuszczenia cyfrowej waluty, pod roboczą nazwą CBCD (Central Bank Digital Currency – waluta cyfrowa banku centralnego), oficjalnie wspieraną przez rząd Chin. Zdaniem dziennika, wpływ na walutę miały ogłoszone 18 czerwca plany Facebooka o wypuszczeniu Libry.


Chiński odpowiednik Libry prawie gotowy do startu

Według zastępcy dyrektora jednostki odpowiedzialnej za płatności w PBoC, Mu Changchun, po trwających przez pięć lat badaniach oraz rozpoczętych w roku 2018 pracach rozwojowych, w ramach których przetestowano kilka możliwych wariantów, oficjalna waluta cyfrowa jest już prawie gotowa do emisji.  Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, powiązana z chińskim juanem CBDC może zostać uruchomiona przed oficjalnym startem Libry. A ten, przypomnijmy, zapowiadany jest na pierwszy kwartał 2020 roku.


 Rynek CDL Token już dostępny na giełdzie CoinDeal!. Sprawdź i traduj w parze z BTC!.


Dyrektor Centrum Badań ds. Technologii Finansowej i Cyber Bezpieczeństwa na chińskim Uniwersytecie Renim – Yang Dong, podał na łamach China Daily, iż ogłoszenie przez Facebooka decyzji o wypuszczeniu Libry zapoczątkowało debatę wśród chińskich regulatorów oraz zmotywowało twórców projektu do szerszego zaangażowania pozarządowych instytucji w proces rozwoju oraz emisji centralnej waluty cyfrowej.

„Zanim nastąpi oficjalne uruchomienie chińskiego CBDC, potrzebne są dalsze badania, których inspiracją stała się Libra” – stwierdził Yang Dong.

Następna runda prób ma dotyczyć niezwiązanych z działalnością rządową zastosowań w płatnościach transgranicznych.

Zobacz również: Chiny przyśpieszą prace nad cyfrową walutą przez Librę

Zdaniem prezesa China Union Pay, byłego urzędnika w PBoC Shao Fujun, który również wypowiedział się na łamach China Daily, CBDC „wywrze szereg pozytywnych skutków, w tym pozwoli śledzić przepływy pieniężne w ramach działalności gospodarczej oraz wywrze pozytywny wpływ na kształtowanie polityki monetarnej.”

Przyszła cyfrowa waluta Chin ma być w 100% kontrolowana przez PBoCh i powiązana z rezerwami wniesionymi przez banki komercyjne. Należy pamiętać, iż w Chinach granica pomiędzy bankami prywatnymi a państwem jest dość płynna. Ponadto trzy spośród czterech największych chińskich banków to instytucje państwowe, zaś w przypadku czwartego z nich, Chińskiego Banku Rozwoju (the China Development Bank), pakiet większościowy akcji posiada rząd.

CBCD nie będzie kryptowalutą

Osoby, które liczyły, że CBCD będzie zapisana na blockchainie moga się czuć zawiedzione. Będziemy mieli do czynienia z cyfrową formą gotówki ze zwiększonym stopniem centralnej kontroli, czyli ulepszoną wersją chińskiego juana. Cytowany wcześniej Mu Changchun wspomniał przy innej okazji, że „platforma blockchainowa nie byłaby w stanie zapewnić przepustowości potrzebnej w handlu detalicznym”.

Należy także pamiętać, że społeczeństwo chińskie już obecnie jest w dużej mierze bezgotówkowe, do czego przyczyniły się popularne serwisy do płatności mobilnych WeChat i Alipay.


 Rynek CDL Token już dostępny na giełdzie CoinDeal!. Sprawdź i traduj w parze z BTC!.
tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here