Naga MarketsInsider trading czyli wykorzystywanie poufnych informacji dotyczących istotnych decyzji planowanych wewnątrz spółek, aby zarobić na wywołanych przez to silniejszych ruchach cen akcji jest  zmorą praktycznie każdego rynku giełdowego. Komisjom nadzoru często udaje się jednak wyłapywać takie procedery i karać sprawców – tak jak miało to miejsce w przypadku najnowszego dochodzenia w Stanach Zjednoczonych.


Dziesiątki milionów na fuzji Comcast z Dreamworks

Jak czytamy w nocie prasowej amerykańskiej komisji papierów wartościowych i giełd (SEC), instytucja doprowadziła do zamrożenia rachunków brokerskich, na których znajdowało się ponad $29 milionów nielegalnych zysków wygenerowanych poprzez insider trading. Nieuczciwy traderzy mieli zarobić spore sumy w kwietniu 2016 roku w momencie przejęcia studia filmowego DreamWorks przez spółkę telewizyjną Comcast.

Jak podaje SEC, na kilka tygodni przed ujawnieniem informacjo i przejęciu, pochodzący z Chin Shaohua Yin zgromadził akcje DreamWorks o wartości $56 milionów dolarów na pięciu rachunkach obywateli Kraju Środka, wliczają w to swoich rodziców. Gdy informacje o przejęciu upubliczniono, akcje DreamWorks wzrosły o 47,3%.

W efekcie nieuczciwy trader miał zarobić $29 milionów. Co więcej amerykańska komisja jest przekonana, że już wcześniej podejrzany zarabiał na nietypowych transakcjach opartych o akcje innych amerykańskich przedsiębiorstw, dokonując zakupu papierów wartościowych zawsze przed upublicznieniem wywołujących sporą zmienność danych.

Próba ukrycia bezpośredniej winy

Yin będący oficjalnie partnerem przedsiębiorstwa Summitview Capital Management Ltd nie miał bezpośredniego kontaktu z rachunkami handlowymi, te miały być sterowane przez inne osoby. W komunikacie SEC czytamy, że obrońcy oskarżonego próbowali wykorzystać ten fakt – dowody zebrane przez komisję nadzoru wskazują jednak dokładnie kto stał za podejrzanymi transakcjami.

Jak na razie nie wiadomo ile wywodzący się z Chin oszust zapłaci za swoje przewinienie. 10 lutego zamrożono środki na pięciu rachunkach inwestycyjnych, kolejne przesłuchanie w sprawie zaplanowano natomiast na 17 lutego. Gdy SEC lub zaangażowana w sprawę prokuratura przedstawi ostateczny werdykt, z całą pewnością Państwa o tym poinformujemy.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here