Naga MarketsDzięki poufnym informacjom, chińscy traderzy dorobili się milionowych zysków
Dzięki poufnym informacjom, chińscy traderzy dorobili się milionowych zysków

Amerykańska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd (z ang. SEC) poinformowała wczoraj o nałożeniu kary na trzech chińskich traderów, którzy wykorzystali poufne informacje wykradzione z dwóch nowojorskich firm prawniczych, zarabiając dzięki nim prawie $3 miliony. SEC obecnie stara się zamrozić ich aktywa, aby uniemożliwić nieuczciwym inwestorom wypłatę nielegalnych zysków.


Pierwszy taki przypadek w historii SEC

Jak czytamy w oficjalnym komunikacie Komisji, jest to pierwszy przypadek, w którym podmiot regulacyjny nakłada grzywnę w przypadku włamania się do sieci komputerowej kancelarii prawniczych. Zgodnie z zarzutami, Iat Hong, Bo Zheng oraz Hung Chin wykradli poufne dane dotyczące klientów dwóch kancelarii, którzy rozważali działania w zakresie fuzji orz przejęć (M&A).

Oskarżeni mieli zainstalować na komputerach należących do przedsiębiorstw złośliwe oprogramowanie, zyskując dostęp do wszystkich adresów mailowych, kopiując i przekazując dziesiątki gigabajtów wiadomości do zewnętrznych lokalizacji. Głównym celem traderów było wyciągnięcie istotnych wiadomości dotyczących fuzji i przejęć w celu wygenerowania osobistych korzyści finansowych.

Jednocześnie regionalne biuro prokuratora z Nowego Jorku przedstawiło akty oskarżenia, w związku z czym podejrzani będą ścigani również w związku z dochodzeniem kryminalnym.

„Wykorzystaliśmy wzmocnione narzędzia nadzoru i możliwości, które opracowano w przeciągu ostatnich kilku lat, co pozwoliło zidentyfikować nieuczciwe praktyki taraderów, w tym wykorzystanie amerykańskich oraz zagranicznych rachunków” – komentowała Stephanie Avakian, dyrektor wykonawczy dywizji egzekucyjnej w SEC. „Najnowsze oskarżenia demonstrują w jasny sposób nasze zaangażowanie i efektywność działań w przypadku ataków cybernetycznych, bez względu na poziom ich wyrafinowania”.

Najpierw hacking, potem trading

Jak twierdzi Komisja, oskarżeni musieli dopuścić się szeregu oszustw, aby uzyskać szeroki i wręcz nieograniczony dostęp do niepublicznych sieci komputerowych, co pozwoliło zdobyć poufne dane, a następnie wykorzystać je do znacznego zwiększenia wartości własnych aktywów. Dzięki dochodzeniu SEC proceder udało się przerwać. Zdaniem Antoni Chon powinno to być jednak ostrzeżeniem dla innych przedsiębiorstw, że nawet najlepiej strzeżone dane mogą paść łupem internetowych złodziei.

Dzięki wykradzionym informacjom, Hong, Zheng oraz Chin dokonali zakupu akcji w co najmniej trzech spółkach publicznych, zdecydowanie wyprzedzając oficjalne ogłoszenia odnośnie zawarcia umów fuzji lub przejęć. SEC twierdzi, że wydali w przeciągu miesiąca około $7,5 miliona na zakup udziałów w przedsiębiorstwie Altera Inc. zanim stało się jasne, że zostanie przejęte przez Intel Corporation. Oszuści dokonali również zakupu akcji Borderfree generując nawet 25% łącznego dziennego obrotu. Rzekomo mieli być zaangażowani również w masowy skup akcji InterMune w 2014 roku, na długo przed ogłoszeniem planów fuzji.

SEC przygotowuje obecnie finalny werdykt, na mocy którego trzech traderów będzie musiało zapłacić kary i oddać wszystkie zdobyte w nieuczciwy sposób zyski. Do łącznych opłat naliczone zostaną odsetki, a dodatkowo hackerzy dożywotnio nie będą mieli możliwości obrotu papierami wartościowymi na terenie USA.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here