Naga MarketsChińscy inwestorzy wyprowadzają ponad 50 mld dol. z Chin w postaci krytowalutW zeszłym roku ponad 50 miliardów dol. w kryptowalutach opuściło chińskie portfele zmierzając do innych części świata wskazując na to, że chińscy inwestorzy wysyłają coraz większe ilości środków poza granice państwa – wynika z raportu Chainalysis zajmującego się śledzeniem przestępstw związanych z blockchain.

  • Chiński rząd jeszcze do niedawna nieprzychylnie patrzył na technologie związane z kryptowalutami
  • Obecnie, ten trend się odwrócił i chiński bank centralny opracowuje własną kryptowalutę
  • Wiosną tego roku technologiczny gigant rodem z Chin, czyli Tencent, zawiązał sojusz z państwowymi instytucjami, uniwersytetami oraz chińskimi firmami z branży kryptowalut w celu rozwoju technologii blockchain

Kapitał ucieka z Chin w postaci kryptowalut

Według obowiązującego w Chinach prawa, obywatele Państwa Środka mogą zakupić do 50 tys. dol. zagranicznej waluty poprzez instytucje finansowe. W przeszłości, bogatsi Chińczycy starali się omijać to ograniczenie poprzez inwestycje w zagraniczne nieruchomości i inne aktywa. Jednak jak wynika z raportu Chainalysis, chiński rząd coraz lepiej rozprawia się z tego typu praktykami.

Te artykuły również Cię zainteresują
– Przez ostatnie 12 miesięcy, w związku z trudną sytuacją chińskiej gospodarki wskutek wojny handlowej i kilkukrotnej dewaluacji juana, zauważyć można wyprowadzenie z Chin środków o wartości ponad 50 mld dol. w postaci kryptowalut. Rzecz jasna, nie wszystko z tej sumy jest ucieczką kapitału – stwierdzili analitycy Chainalysis w raporcie.

Posiadacze kryptowalut do transferu pieniędzy z Chin używają kontrowersyjnej cyfrowej waluty typu stablecoin o nazwie Tether. Tego typu coiny zwykle są zabezpieczane innymi aktywami lub grupą aktywów celu redukcji zmienności ich kursu i w rezultacie stabilizacji wyceny, a sam Tether śledzi zachowanie amerykańskiego dolara.

Zobacz również: Bitcoin i Tesla najpopularniejszymi aktywami na platformie Tradingview

– Łącznie ponad 18 mld dol. w postaci Tether zostało przetransferowane z Azji Wschodniej do adresów w innych regionach świata w ostatnich 12 miesiącach. Ponownie warto zaznaczyć, że zapewne nie wszystko z tej sumy jest ucieczką kapitału – dodali analitycy Chainalysis.

Jak zauważyli eksperci firmy analitycznej, część z tych środków to coiny wysyłane przez chińskich kopaczy do giełd kryptowalut poza granicami Chin. Jednak gwałtowne zwiększenie ilości wysyłanych monet Tether można powiązać z ważnymi wydarzeniami w świecie kryptowalut w Chinach. Przykładowo, prezydent Xi Jinping w październiku 2019 wychwalał  blockchain i zapowiedział rządowe wsparcie dla rozwoju tej technologii, co zaowocowało wzmożonym ruchem stablecoinów.

Możliwe także, że ucieczka kapitału z Chin w postaci kryptowalut zwielokrotniła się wraz z marcową wyprzedażą na rynkach finansowych z uwagi na wybuch pandemii koronawirusa.

Kryptowaluty w Chinach jeszcze do niedawna były negatywnie postrzegane przez chiński rząd. Między innymi w 2017 roku, władze zakazały pierwszych ofert publicznych nowych kryptowalut (ICO). Jednak w ostatnim roku, rząd Państwa Środka patrzy coraz przychylniej na technologię blockchain i obecnie Ludowy Bank Chin prowadzi pracę nad własną cyfrową walutą.

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here