Naga Marketssavings-bond-tops-stacked_573x300Po publikacji najnowszego raportu amerykańskiego Departamentu Stanu o zagranicznych wierzycielach na stronach finansowych pojawiły się ciekawe wnioski. Okazuje się, że największy wierzyciel Stanów Zjednoczonych – mowa oczywiście o Chińczykach – odsprzedaje z powrotem część posiadanego długu. Czy to kolejny zwiastun kłopotów Chin?


Lipcowy raport pokazuje, że w rękach zagranicznych podmiotów znajdują się obecnie amerykańskie obligacje o łącznej wartości 6,076 bln USD. W ujęciu rocznym wzrost wyniósł 78,8 mld USD, a w ujęciu miesięcznym kwota ta spadła o 99,4 mld USD. Na pierwszy rzut oka nie widać sensacji, jednak po bliższym przyjrzeniu się raportowi możemy dostrzec najważniejszą informację płynącą z raportu.

Chiny – największy wierzyciel USA – tylko w sierpniu odsprzedały obligacje o wartości 30,4 mld USD. To największa wyprzedaż od czasów grudnia 2013 roku. Co ciekawe, stało się to jeszcze przed sierpniową dewaluacją juana przez Ludowy Bank Chin. Najnowsze prognozy analityków mówią o tym, że sierpniowa wyprzedaż obligacji przez Chiny może okazać się jeszcze wyższa.

Chińczycy borykają się od jakiegoś czasu ze spowolnieniem tempa rozwoju gospodarczego. Towarzyszył temu mocny krach na giełdzie w Szanghaju, która w ciągu ostatnich trzech miesięcy straciła blisko 40% wartości. Problemy Chin uderzają w całą Azję, gdyż kraj Środka był głównym celem eksportu dla wielu państw regionu.

chiny
Kolejny dzień spadków w Chinach


Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here