Naga MarketsBlisko 16% – o tyle wzrosły notowania soi na przestrzeni ostatniego kwartału. To efekt przede wszystkim pojawienia się jakichkolwiek szans na ocieplenie relacji chińsko-amerykańskich. 

Pierwszą oznaką odwilży był komunikat po spotkaniu głów obu Państw w Buenos Aires. Powołując się na źródła, Chiny i USA wyraziły zgodę na „zawieszenie broni” i nie wprowadzania nowych taryf aż do osiągnięcia porozumienia, dając sobie 90 dniową granicę czasową. Donald Trump zgodził się nie podnosić ceł do 25%  na towary o wartości 200 miliardów USD,  które Biały Dom planował wprowadzić 1 stycznia w zamian za wznowienie zakupów przez stronę chińską dużej ilości m.in. produktów rolnych.

Ustalenia okazały się mieć przełożenie na rzeczywistość, bo 12 grudnia ukazała się informacja, iż chińskie firmy zakupiły 0,5 miliona ton soi w USA, o wartości 180 milionów USD. Tydzień później Chińczycy zdecydowali się zwiększyć zakupy, kontraktując około 1,5 miliona ton amerykańskiej soi, a  jak donosi Reuters, w tygodniu poprzedzającym Święta Bożego Narodzenia mogli zwiększyć skalę zakupów nawet do 2 milionów ton (to zweryfikuje kolejny raport USDA). Należy mieć jednak na uwadze, że negocjatorzy mają czas do 1 marca, aby wypracować umowę – w przeciwnym razie narażą się na kolejną falę ceł. Wydaje się, że osiągnięcie jest w interesie obu stron, Amerykanie borykają się z nadwyżką podaży, a Chińczycy potrzebują amerykańskiej soi, dla której nie ma alternatyw – soi z Brazylii nie starcza, a jej ceny nie spadły tak gwałtownie jak odpowiedniczki z USA. Pozytywne wieści z Pekinu nie wystarczyły jednak, aby dalej kontynuować wzrosty – rynek dyskontuje fakt, że zbiory soi w tym roku w USA były rekordowo wysokie.

Soją i innymi towarami możesz handlować na platformie TMS Brokers

Z perspektywy analizy technicznej, korekta wyhamowała w granicach 50% ruchu spadkowego, który miał swój początek na przełomie lutego i maja. Na wysokości połowy zniesienia pojawiła się tygodniowa świeca pin-bar, która dała impuls do spadku ceny soi o ponad 40 USD za 100 buszli. Przy utrzymaniu obecnej sytuacji technicznej, bardziej prawdopodobne są dalsze spadki.

kurs soitokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here