Naga MarketsCHINACOMMUNIST_2640453bDziś rozpoczęło się spotkanie rządzącej w Chinach Partii Komunistycznej. Przedstawiciele ugrupowania skupią się na reformach finansowych oraz utrzymaniu wzrostu gospodarczego w okolicach 7%. Zostaną również ustalone szczegółowe cele gospodarcze i społeczne na najbliższe pięć lat.


Komitet Centralny – liczący ponad 200 osób najbardziej elitarny organ władzy w Chinach – będzie debatował do czwartku, wtedy zostanie ustalony już trzynasty pięcioletni plan, który wyznaczy ścieżkę rozwoju Chin na lata 2016-20. Ważną kwestią będzie coraz bardziej palący problem spowolnienia chińskiej gospodarki.

W piątek Chińczycy obniżyli stopy procentowe już po raz szósty w ciągu ostatniego roku. Luzowanie polityki monetarnej odbywa się w największym tempie od czasu początku kryzysu finansowego w latach 2008/09, a wzrost gospodarczy prawdopodobnie spadnie do najniższego od 25 lat poziomu. Według danych z ostatniego tygodnia, chińska gospodarka urosła o 6,9% w ujęciu rocznym w trzecim kwartale.

Na razie zbyt wiele nie wiadomo na temat spotkania, ustalenie zazwyczaj pojawiają się w postaci oficjalnego komunikatu, wcześniej trudno o przecieki. Jin Zhongxia – przedstawiciel Chin w Międzynarodowym Funduszu Walutowym – powiedział mediom, że Chiny coraz mocniej będą polegać na rynku międzybankowym przy ustalaniu stóp procentowych.

Premier kraju Li Keqiang powiedział, że panika dotycząca Chin jest przesadzona, gdyż rząd nigdy nie stwierdził, że planuje w tym roku utrzymać wzrost gospodarczy powyżej 7%. Ciekawe podejście do sprawy w wykonaniu chińskiej władzy, tym bardziej, że zdaniem niektórych prognoz w kolejnym roku wzrost gospodarczy ma być jeszcze niższy.

china-gdp-growth-annual
Chiński wzrost PKB w ostatnich kwartałach

 Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here