Naga MarketsPeso chilijskie (CLP) – oficjalna waluta Chile – nie może zaliczyć ostatnich tygodni do udanych. W relacji do dolara amerykańskiego jej kurs osunął się od końcówki lutego br. aż o 29,5%, z czego połowa tego ruchu dokonała się na przestrzeni ostatnich 6 tygodni, a więc od czasu, kiedy to wybuchły gwałtowne protesty przeciwko nierówności społecznej i gospodarczej. Chcąc chronić lokalną walutę przed dalszą deprecjacją, chilijski bank centralny (Banco Central de Chile) ogłosił zastrzyk 20 mld USD do gospodarki.


Wskutek najgorszych społecznych niepokoi od trzech lat oraz spadku cen miedzi, chilijska gospodarka przeżywa kryzys. Lokalna waluta znalazła się na najniższych poziomach w historii jej notowań.

Chcąc ratować sytuację, bank centralny postanowił przeprowadzić największą interwencję walutową od 20 lat. Od dziś (poniedziałek, 2 grudnia 2019 r.) do 29 maja 2020 r. instytucja sprzeda dolary amerykańskie (na rynku walutowym) za kwotę 10 mld USD oraz instrumenty zabezpieczające za kolejne 10 mld USD.

Ruch ten następuje po tym, jak 13 listopada bank centralny ogłosił zastrzyk walutowy w wysokości 4 mld USD, co ma na celu “złagodzenie ewentualnych napięć” na rynkach finansowych.

Powołując się na obawy na rynkach, przedstawiciele banku zapewniają, że interwencja jest uzasadniona, ponieważ nadmierna zmienność kursu walutowego utrudnia formułowanie cen, podejmowanie decyzji dotyczących wydatków oraz produkcji.

Bank zapewnił także w czwartek, że wahania wartości peso nie będą miały bezpośredniego wpływu na gospodarstwa domowe i przedsiębiorstwa, a inflacja pozostanie na “umiarkowanym” poziomie poniżej 3 procent.

PRZEfajneCENY! Płatne wersje biletów na Invest Cuffs 2020 teraz 20% taniej! Tylko z kodem BLACKWEEK
 tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

Poprzedni artykułTIM – przychody od początku roku niemal 6% w górę. Kurs atakuje kluczowy opór
Następny artykułKurs funta (GBP) silnie traci na początku grudnia. Inwestorzy zaniepokojeni wynikami wyborów?
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here