Naga Marketsflaga chileMinister Finansów Chile Felipe Larrain twierdzi, że grupa instytucji państwowych “robi postępy” w opracowywaniu przepisów regulujących rynek kryptowalut w jego kraju. Informację podaje lokalny dziennik La Tercera.


Według Larraina, Ministerstwo Finansów współpracuje obecnie z bankiem centralnym Chile i Radą Stabilności Finansowej, aby zapewnić obywatelom odpowiednie ramy prawne dla branży kryptowalut. Zauważył też, że regulacje dla nowego rynku są tylko jednym z wielu aspektów szerszego projektu, który ma zapewnić dokładne definicje prawne dla całego sektora fintech. Larrain podkreśla jednak, że stworzenie przepisów dla walut cyfrowych może zająć trochę czasu:

“Zdajemy sobie sprawę z tego, że ważne jest, aby podążać w tym kierunku, ale wszystkie kraje na świecie borykają się z podobnymi problemami [z krypto-regulacjami] i nie ma magicznej różdżki, która je rozwiąże. Zbieramy najlepsze rozwiązania, aby sprawdzić, jak uregulować to zupełnie nowe zjawisko. “

Normalizacja sytuacji

W marcu, po zamknięciu kont bankowych krypto-biznesów przez główne chilijskie banki, Larrain obiecał obywatelom opracować ramy prawne w celu normalizacji sytuacji. Obecnie mija właśnie dziewięć miesięcy od tych wydarzeń, ale nadal nie pojawiły się żadne tego typu przepisy. Mimo faktu, że chilijski parlament poczynił pewne kroki w celu uregulowania technologii blockchain.

Decyzją chilijskiego Sądu Najwyższego unieważniono tylko poprzednie orzeczenie sądu antymonopolowego w sprawie ochrony lokalnej giełdy kryptowalut Orionx i ponownego otwarcia jej kont bankowych. W decyzji sędzia stwierdził, że kryptowaluty “nie mają fizycznej manifestacji i żadnej wartości wewnętrznej”.

To nie jest zakaz!

Pomimo alarmujących publikacji w lokalnych mediach, przedsiębiorcy z rynku walut cyfrowych w Chile twierdzą, że nowej decyzji sądu nie powinno utożsamiać się z całkowitym zakazem istnienia kryptowalut. Zarówno Orionx, jak i Buda.com, zapewniają, że ich konta bankowe nie zostały zamknięte, ponieważ decyzja antymonopolowego sądu nadal obowiązuje.

Buda.com we wrześniu zwróciła się nawet do samego prezydenta Kolumbii Ivána Duque o pomoc w kwestii ponownego otwarcia jej działalności w jego kraju. Krok ten nie zaskakuje, ponieważ prezydent Duque już wcześniej wykazał otwarte podejście do cyfrowych walut i startupów blockchainowych. Obiecał np. obniżyć podatki związane z kryptowalutami. Polityk powiedział mediom, że wdrożenie zaawansowanych technologii może pomóc państwu w walce z korupcją, a także w poprawie takich obszarów takich jak: bezpieczeństwo, sprawiedliwość i medycyna. Zaproponował wykorzystanie blockchain i AI do śledzenia funduszy publicznych i wykrywania anomalii.


Interesujesz się kryptowalutami? Już teraz dołącz do grupy na Facebooku prowadzonej przez portal Comparic.pl. Bądź na bieżąco z informacjami ze świata kryptowalut, niezależnie od tego gdzie się znajdujesz!.


Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here