Naga MarketsOszustwo bankoweBoom na kryptowaluty z drugiej połowy 2017 roku sprawił, że cyfrowymi aktywami zainteresowali się nie tylko inwestorzy, lecz również oszuści i złodzieje. Od tego czasu wynajdywali oni coraz to lepsze sposoby na wzbogacenie się kosztem innych. Dwóch Amerykanów zagroziło nawet zniszczeniem jednego ze startupów działających w tej branży, jeżeli nie dostaną kilku milionów dolarów w Ethereum (ETH). Na ich nieszczęście, obaj zostali już aresztowani i oskarżeni o próbę wymuszenia. 


Chcieli wyłudzić miliony w ETH

O całej sprawie poinformowało Ministerstwo Sprawiedliwości Stanów Zjednoczonych, które  opublikowało komunikat oskarżający Stevena Nerayoffa i Michaela Hlady o wymuszenie.

Firma będąca ofiarą oszustwa, z siedzibą w Seattle w stanie Waszyngton, jest nowym, mobilnym przedsiębiorstwem, które specjalizuje się w generowaniu ruchu użytkowników do produktów klientów poprzez wydawanie własnych tokenów wirtualnych jako nagród lojalnościowych. W listopadzie 2017 roku firma zaplanowała pierwszą ofertę monet (ICO) w celu pozyskania kapitału i podpisała umowę z podmiotem prowadzonym przez Nerayoffa. Na mocy umowy Nerayoff zgodził się pomóc firmie w ukończeniu udanego ICO w zamian za 22,5% wszystkich zgromadzonych środków i 22,5% wyemitowanych tokenów walutowych. Zaledwie kilka dni przed pojawieniem się ICO, Nerayoff powiedział jednak kierownictwu firmy, że jego wynagrodzenie musi zostać zwiększone o około 17.000 ETH do 30.000 ETH (w tym czasie warte około 8,75 miliona dolarów), albo sabotuje ICO i zniszczy firmę. Firma zapłaciła Nerayoffowi zgodnie z żądaniem, mimo że nie otrzymała żadnych dodatkowych usług.

Planowali sabotować ICO i zniszczyć firmę

Następnie Nerayoff przedstawił kierownictwu Michaela Hlady’ego, który używał pseudonimu “Michael Peters” i którego Nerayoff opisał jako swojego “operacyjnego faceta”. W marcu 2018 roku Nerayoff i Hlady grozili jednemu z dyrektorów zniszczeniem firmy, jeśli nie zapłacą dodatkowych funduszy i tokenów firmowych. Później, w tym samym miesiącu, Nerayoff zażądał rzekomej pożyczki w wysokości 10.000 ETH (w tym czasie wartej około 4,45 miliona dolarów), a następnie Hlady wysłała sms-a z informacją: “Obiecuję, że zniszczę Twoją społeczność”, jeśli żądania Nerayoffa nie zostaną spełnione. Mimo, że firma przekazała Nerayoffowi 10.000 ETH, to “pożyczka” nigdy nie została spłacona.

Grozi im do 20 lat pozbawienia wolności

– Nałożenie na firmę silnych wymagań dotyczących zysków osobistych jest ryzykownym biznesem, niezależnie od tego, czy ktoś preferuje spłatę kryptowalutą, czy też zimną, twardą gotówką. FBI będzie nadal szukać sprawiedliwości dla ofiar, które są celem tego typu oszustw – przyznał zastępca dyrektora naczelnego Federalnego Biura Śledczego (FBI), William F. Sweeney.

– To biuro i nasi partnerzy w FBI są zaangażowani w ochronę przedsiębiorstw przed wymuszeniem, niezależnie od tego, czy chodzi o dolary amerykańskie, czy też o walutę kryptograficzną – stwierdził prokurator USA, Richard P. Donoghue

Oskarżenia zawarte w skardze są zarzutami, a oskarżeni są uznawani za niewinnych, chyba że i dopóki nie udowodni się im winy. W przypadku skazania, Nerayoff i Hlady stoją w obliczu kary pozbawienia wolności do 20 lat.


Interesujesz się kryptowalutami? Już teraz dołącz do grupy na Facebooku prowadzonej przez portal Comparic.pl. Bądź na bieżąco z informacjami ze świata kryptowalut, niezależnie od tego gdzie się znajdujesz!.


Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Poprzedni artykułKursy walut NBP w czwartek, 19 września 2019. Dolar traci, kurs franka i funta w górę, a euro stabilnie
Następny artykułBank Anglii pozostawia stopy bez zmian! Nie wyklucza jednak ich podwyżki w kolejnych miesiącach
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here