Naga MarketsMateriały anglojęzyczne to nieocenione źródło wiedzy rynkowej. Wszak Wall Street to centrum finansowe świata… Elliott Wave International dzieli się jednym z dziesiątek wideo nagranych dla swoich subskrybentów. W poniższym wywiadzie, Wayne Gorman dyrektor Działu Edukacji Elliott Wave International tłumaczy, jak jego trzydziestoletnia kariera na Wall Street w roli zarządzającego ryzykiem, tradera oraz analityka przyczyniła się do tego, że znalazł się na czele stawki


 

Poznaj dogłębnie teorię fal Elliotta dzięki kursom wideo Elliot Wave International. Zdobądź darmowy dostęp do zasobów EWI już teraz!

* * * * * * *

[Uwaga: Transkrypcja wywiadu w języku polskim znajduje się poniżej.]

Alexandra Lienhard: Dziś w ElliottWave TV rozmawiam z Waynem Gormanem, dyrektorem Działu Edukacji Elliott Wave international. Wayne, w ciągu swojej dotychczasowej kariery nauczyłeś tysiące inwestorów i traderów jak prognozować z użyciem teorii fal Elliotta. Jestem ciekawa, czy w ciągu tych lat okazała się ona bardziej przydatna inwestorom czy traderom? A może obu grupom?

Wayne Gorman: Powiedziałbym, że – cóż Alex, to świetne uczucie być tutaj. Powiedziałbym, że teoria okazała się być pomocna dla obu grup. Używając fal Elliotta możesz prognozować i wykorzystywać ruchy cen zarówno w krókim jak i długim terminie. Jest to więc narzędzie pomocne dla wszystkich interwałów, być może poza tymi najkrótszymi.

AL: Jaki jest najlepszy sposób na rozpoczęcie nauki zasad teorii fal Elliotta? Gdy zaczynasz uczyć nową grupę studentów, w którym miejscu zaczynasz?

WG: To świetne pytanie. Pierwsze co przyszchodzi mi do głowy to lektura książki Teoria fal Elliotta autorstwa Frosta i Prechtera – tak ja zaczynałem. Zaczynałem w 1985 roku. I nie możesz przeczytać tej książki tylko raz. Być może będziesz musiała przeczytać ją kilkukrotnie, zwłaszcza rozdziały od pierwszego do czwartego. Przypominam sobie, że sam przeczytałem ją przynajmniej trzy razy zanim wreszcie zrozumiałem. I nawet mimo to, kilkukrotnie wracałem do tej książki.

Dodatkowo, muszę przyznać, że pojawiły się później kursy online dotyczące specyficznych układów rynkowych oraz poradniki. Gdy zaczynałem swoją edukację nie miałem jednak dostępu do całej palety kursów online. Miałem książkę i skorzystałem z jednego seminarium. Składało się z zbioru kaset, które później zostały skonwertowane na DVD. Dziesięciopłytowy zestaw DVD.

W tym momencie mamy ogromny zasób wiedzy z której można skorzystać, by później wykorzystać ją w praktyce. I oczywiście najlepszą rzeczą jaką można zrobić jest właśnie praktyka na wykresach, kiedy możesz porównać swoje oznaczenia z oznaczeniami analityka – innych analityków używających fal Elliotta. To jest sposób na dobry początek.

AL: Wspomniałeś seminaria i kursy online, sam nauczając tysiące ludzi z całego świata właśnie na seminariach i kursach online oraz spotkaniach jeden na jeden. Jestem ciekawa, z Twojego doświadczenia, jaki jest największy błąd jaki popełniają inwestorzy i traderzy którzy dopiero poznają teorię fal Elliotta?

WG: Powiedziałbym, że takim największym błęden jest nie stosowanie się do teori fall w ogóle. Niezwykle trudnym jest wyplątanie się z starych poglądów używając fundamentów. Równie trudnym jest nie dać się zwieść rynkowym newsom. Musisz tak naprawdę porzucić konwencjonalne metody i trzymać się jedynie fal Elliotta. To zabiera trochę czasu i można odczuć pokusę – gdy widzisz nowy nagłówek lub wypowiedź kogoś znaczącego – można pokusić się na powrót do starych metod działania. Jest to więc kwestia dyscypliny. Trzymanie się zasad. Musisz zadać sobie pytanie, czy naprawdę w to wszystko wierzysz. Ponieważ musisz wierzyć w to co robisz. Nie ma drogi na skróty.

AL: Powracając do prognoz z wykorzystaniem teorii fal – masz całkiem obszerną historię wykorzystania teorii fal zarówno do handlowania na własny rachunek jak i rachunek firm z którymi współpracowałeś. Wayne, w prostych słowach, dlaczego teoria fal jest tak skuteczna?

WG: Cóż, stwierdziłbym, że główną – być może jedną z głównych jej zalet jest fakt, że pomaga identyfikować punkty zwrotne zanim zmienią się fundamenty na rynku. Innymi słowy, oddaje sentymenty rynkowe – które są odzwierciedlane przez rynek – sentymenty rynkowe reagują w pierwszej kolejności, fundamenty za nimi podążają.

Możesz znaleźć się na czele właśnie dzięki wykorzystaniu fal Elliotta, ponieważ fale Elliotta powiedzą Ci kiedy sentyment na rynku ulega zmianie. Ponieważ fundamenty będą wskazywać ten sam kierunek, nawet jeżeli sentyment uległ już zmianie, a być może zmieniły się również ceny. Jak możesz przewidzieć, polegając jedynie na danych fundamentalnych będziesz pozostawać przeciwko rynkowi przez pewien czas, do momentu gdy dane wskażą na zmianę kierunku.

Myślę, że to jest główny powód i fakt, że to nie jest żadna sztuczka. To nie czarna magia. To jest dobrze zakorzenione w socjologii i psychologii. Jest tego dużo i dożo za tym stoi, gdy w końcu przeanalizujesz psychologiczne i socjologiczne aspekty tego jak działa ludzka masa. Psychologia grupy – jak ludzie reagują. Wiesz, zachowanie tłumu oraz jak ono działa. A wiele osób nie zdaje sobie z tego sprawy. Więc raz jeszcze, dużą zaletą jest rozpoznawanie tych momentów przedtym zanim pokażą to dane.

AL:Dziękuję za dziesiejszą rozmowę Wayne i zwrócenie uwagi na te aspekty.

WG:Dziękuję bardzo Alex, to była przyjemność.

Naucz się jak i dlaczego działa teoria fal Elliotta

Ta darmowa, trzyodcinkowa seria nagrań wideo pomoże Ci stworzyć solidną bazę do dalszego wykorzystania teori fal Elliotta w swoich analizach i tradingu.

Uzyskaj dostęp już teraz!

Ten artykuł został stworzony przez Elliott Wave International i został opublikowany w originalnej formie w artykule pod tytułem Want to “Get Ahead of the Game”? Try This.. EWI jest największą na świecie firmą prognostyczną, która przez całą dobę dostarcza najświeższe analizy i prognozy rynkowe inwestorom prywatnym i instytucjonalnym na całym świecie.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here