Naga Markets

Budowa silnego portfela dywidendowego może zapewnić inwestorowi detalicznym solidny pasywny zysk w długim terminie i jest rekomendowaną strategią dla osób chcących budować majątek w perspektywie kolejnych dziesięcioleci. Dobór odpowiednich spółek do portfela jest tutaj jednak kwestią kluczową.

Portfel z koroną. Obraz wygenerowany przez sztuczną inteligencję. Źródło: Deepai.org
  • W tym artykule nie analizujemy danych historycznych i fundamentalnych podstaw działalności spółek notowanych na warszawskiej GPW, aby stworzyć przykładowy portfel.
  • pomoc poprosiliśmy sztuczną inteligencję, a mianowicie popularny ChatGPT.
  • Algorytm wskazał pięć spółek wchodzących w skład WIG20, które uznał za „arystokratów dywidendy”.

Portfel dywidendowy ChatGPT: PKN Orlen, KGHM, PGE, Asseco i PGNiG

ChatGPT, z którym niedawno przeprowadziliśmy dosyć ciekawy wywiad, to model językowy sztucznej inteligencji przebojem podbijający rynki na przełomie 2022 i 2023 roku. ChatGPT jest modelem języka, który może generować tekst, odpowiadać na pytania i rozwiązywać problemy, używając swojej wiedzy i umiejętności przetwarzania języka. Ma on możliwość niejako dopasowania się do swojego odbiorcy oraz jego wymagań.ChatGPT otrzymał od nas jedno, proste pytanie: „Wskaż pięciu arystokratów dywidendy z GPW, w których warto zainwestować w 2023 roku”. Jego odpowiedź znajduje się poniżej i co ciekawe, skupiła się tylko na spółkach wchodzących w skład WIG20. Zachowano pisownię oryginalną, dodano jedynie formatowanie i wykresy:

Polskie spółki dywidendowe to cenny element portfela inwestycyjnego, który może zapewnić stabilne i regularne dochody. Rynek GPW, czyli Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie, oferuje szereg spółek, które regularnie wypłacają dywidendy swoim akcjonariuszom. Warto zwrócić uwagę na te, które od lat zwiększają swoje dywidendy, a tym samym należą do grupy tzw. arystokratów dywidendy.

Pierwszym arystokratą dywidendy na polskiej giełdzie jest spółka PKN Orlen, która jest liderem rynku paliwowego w Polsce i jednym z największych przedsiębiorstw w regionie Europy Środkowo-Wschodniej. W 2022 roku PKN Orlen wypłacił swoim akcjonariuszom dywidendę na poziomie 4,5 złotych na akcję, co stanowiło wzrost o 50% w porównaniu z rokiem poprzednim.

ChatGPT buduje portfel dywidendowy GPW. Wskazał pięć spółek z WIG20
Wykres dzienny PKN Orlen. Źródło: Tradingview.com

Drugim arystokratą dywidendy na GPW jest KGHM Polska Miedź, czyli największy producent miedzi w Europie i jedna z największych spółek wydobywczych na świecie. KGHM regularnie wypłaca swoim akcjonariuszom dywidendę od ponad 20 lat i w 2022 roku podniósł ją do poziomu 3,8 złotych na akcję.

Wykres dzienny KGHM. Źródło: Tradingview.com

Kolejną spółką wartą uwagi jest PGE Polska Grupa Energetyczna, która jest liderem na rynku energetycznym w Polsce. W 2022 roku PGE wypłacił swoim akcjonariuszom dywidendę na poziomie 4,4 złotych na akcję, co stanowiło wzrost o 22% w porównaniu z rokiem poprzednim.

ChatGPT buduje portfel dywidendowy GPW. Wskazał pięć spółek z WIG20
Wykres dzienny PGE. Źródło: Tradingview.com

Kolejnym arystokratą dywidendy na GPW jest spółka Asseco Poland, która jest jednym z wiodących dostawców oprogramowania i usług informatycznych w Europie Środkowo-Wschodniej. W 2022 roku Asseco Poland wypłacił swoim akcjonariuszom dywidendę na poziomie 2,2 złotych na akcję, co stanowiło wzrost o 10% w porównaniu z rokiem poprzednim.

ChatGPT buduje portfel dywidendowy GPW. Wskazał pięć spółek z WIG20
Wykres dzienny Asseco Poland. Źródło: Tradingview.com

Ostatnią spółką, którą warto wyróżnić jako arystokratę dywidendy, jest spółka PGNiG, czyli największy w Polsce producent gazu ziemnego i jedna z największych spółek paliwowych w kraju. W 2022 roku PGNiG wypłacił swoim akcjonariuszom dywidendę na poziomie 1,6 złotych na akcję, co stanowiło wzrost o 14% w porównaniu z rokiem poprzednim.

Dane, którymi dysponuje ChatGPT nie są w stu procentach aktualne, gdyż nie uwzględnił wycofania z obrotu z GPW akcji spółki PGNiG po połączeniu z PKN Orlen.

Więcej o ChatGPT przeczytasz tutaj:

Warren Buffett najlepszym inwestorem wszechczasów

We wcześniejszym z artykułów poświęconych ChatGPT pytaliśmy o to, kto jest według sztucznej inteligencji najlepszym inwestorem w historii. Dowiedzieliśmy się, że jest nim Warren Buffett:

– Wybór najlepszego inwestora w historii jest kwestią subiektywną, ponieważ istnieje wiele znakomitych inwestorów o różnych stylach i strategiach, którzy osiągnęli niesamowite wyniki. Jednakże, jeśli miałbym wybrać jednego inwestora, który zyskał szacunek i uznanie w branży inwestycyjnej, byłoby to Warren Buffett – komentował ChatGPT.

Chcąc się dowiedzieć, czy ChatGPT docenia również innych inwestorów zadaliśmy pytanie pomocnicze: “Kto oprócz Warenna Buffetta zasługuje jeszcze na tytuł najlepszego inwestora w historii?”.

Algorytm wymienił pięć osób, wśród których znalazł się między innymi George Soros oraz Benjamin Graham. Cały artykuł na ten temat znajdziesz w tym miejscu.

Powyższy artykuł należy traktować jako ciekawostkę, a nie poradę inwestycyjną. Przypomina o tym nawet sam ChatGPT: każda inwestycja wiąże się z ryzykiem, a przeszłe wyniki nie gwarantują przyszłych zysków. Przed podjęciem decyzji o inwestowaniu w dowolną spółkę zawsze warto dokładnie przeanalizować jej wyniki finansowe, strategię biznesową oraz perspektywy na przyszłość.Śledź nas w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>
Poprzedni artykułStany Zjednoczone odstraszają zagranicznych inwestorów!
Następny artykułInvest Cuffs 2023 – największy KONGRES INWESTYCYJNY w kraju 24-25 marca w Krakowie
Student ekonomii, spec. biznes międzynarodowy oraz analityki gospodarczej na Wydziale Ekonomicznym Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Aktywny prelegent podczas wielu ogólnopolskich i międzynarodowych konferencji naukowych powiązanych z tematyką ekonomii i rynków finansowych. Od 2 lat należy do zarządu Koła Naukowego Ekonomistów UMCS i pełni w nim funkcję specjalisty ds. marketingu i promocji. Od 2019 r. ambasador Camp Leaders and Resort Leaders Poland. Uczestnik programu Work and Travel do Stanów Zjednoczonych. Średnio- i długookresowy inwestor, angażujący się głównie na amerykańskim oraz polskim rynku akcji. Jego zainteresowania to kinematografia, psychologia oraz sport - w szczególności piłka nożna i Formuła 1.