Naga Markets

Charles-HoskinsonZałożyciel Cardano, Charles Hoskinson, uważa, że algorytmiczne monety typu stablecoin pomogą w realizacji wizji Satoshi Nakamoto dotyczącej Bitcoina. Według niego banki prędzej czy później zawsze będą zawodzić użytkowników. Kurs BTC/USD konsoliduje w niedzielę w okolicach 20 600 USD.

Stablecoiny pomogą w realizacji wizji Satoshiego?

Hoskinson zareagował na obserwację prezesa Krakena, Jessego Powella, że wartość USDT wzrosła po wczorajszym spadku konkurencyjnego USDC. Według Powella ten ruch cen pokazał, że rynek kryptowalut traci wiarę w amerykańskie produkty finansowe.W odpowiedzi Hoskinson napisał na Twitterze, że „wierzy, iż algorytmiczne stablecoiny… są najważniejszym strumieniem badań, aby w pełni zrealizować pierwotną wizję Bitcoina”.

Dla przypomnienia Satoshiego Nakamoto chciał, aby Bitcoin był rozwiązaniem do bezpiecznej i prywatnej wymiany wartości bez potrzeby zaufania do instytucji finansowych. Jednak niestabilna wartość BTC utrudnia jego wykorzystanie do celów handlowych i wymiany wartości. Algorytmiczne stablecoiny mogą pomóc w rozwiązaniu tego problemu, zachowując jednocześnie pierwotną wizję.

Czym są algorytmiczne monety typu stablecoin?

Algorytmiczne monety typu stablecoin to monety zaprojektowane tak, aby utrzymywały swoją pozycję 1:1 względem dolara dzięki równaniom matematycznym. Zwykle te monety nie posiadają odpowiedniego zabezpieczenia, a ich podaż kontroluje algorytm.

AVA Trade

Capital.com

Nieistniejący już Terra UST był jednym z najpopularniejszych algorytmicznych stablecoinów. W szczytowym momencie UST był w pierwszej trójce stablecoinów, a jego kapitalizacja osiągnęła ponad 17 miliardów. Niestety w zeszłym roku stabilna moneta doświadczyła nagłej śmierci, w wyniku której straciła 99% swojej wartości.  Od tego czasu pojawiło się kilka iteracji algorytmicznych stablecoinów, które odniosły różny sukces.

Dla kontekstu, oparty na Cardano over-collateralized stablecoin DJED utrzymał swój kurs i jest notowany z premią w wysokości 1,01 USD w obliczu ostatnich zmagań USDC z utrzymaniem pega. Tymczasem inne algorytmiczne monety typu stablecoin, takie jak FRAX i DAI, straciły swoje powiązania 1:1. DAI spadł o 6% w ciągu ostatnich 24 godzin do 0,93 USD, a FRAX spadł o 10% do 0,90 USD.

Kurs BTCUSD na interwale dziennym, tradingview
Kurs BTCUSD na interwale dziennym, tradingview

Wielu inwestorów jest zdania, że trzymanie swoich funduszy w stablecoinach stanowi bezpieczną przestrzeń dla ich aktywów. Ma to oczywiście związek z naturą tych monet, których kurs jest powiązany 1:1 z naczelnymi walutami fiducjarnymi, takimi jak dolar amerykański. Co jednak, gdy dojdzie do sytuacji, w której dany stablecoin traci swoje sztywne powiązanie z FIATami? W ten weekend byliśmy świadkami depegu USD Coina (USDC), którego część rezerw utknęła w Silicon Valley Bank. CEO giełdy Binance – Changpeng Zhao – zarzucił bankom odpowiedzialność za ryzyko związane ze stablecoinami.Śledź nas w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>

Poprzedni artykułKursy walut: Frank wzrósł o 12 gr. Ile kosztuje euro, dolar i funt w połowie marca 2023 r.
Następny artykułFED ma problem z bankami. Kurs EUR/USD wróci powyżej 1,15, uważają analitycy ING
Redaktor Comparic.pl. Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach. Od 2009 roku związany z rynkami finansowymi, bez których, jak podkreśla wielokrotnie, nie wyobraża sobie życia. W latach 2016 - 2018 członek projektu Domu Traderów. Specjalizuje się w geopolityce, która w jego ocenie ma kluczowy wpływ na kształtowanie długoterminowych trendów na rynkach. Wyznaje holistyczne podejście do handlu i liczy się dla niego każda, nawet najmniejsza rynkowa przewaga. Współtwórca analizy stref wolumenowych, nie uznaje subiektywizmu w spekulacji, zagorzały zwolennik odpowiedzialnego zarządzania ryzykiem.