Naga MarketsAmerykańska Commodity Futures Trading Commission (CFTC) poinformowała dziś o przyznaniu kilku nagród dla informatorów, którzy dobrowolnie zgłaszali przypadki naruszenia przepisów. Suma wypłaconych nagród przekroczy kwotę 45 mln USD. Fakt ten świadczy o rosnącym sukcesie programu Whistleblower, w szczególności o rosnącej liczbie i złożoności napływających zgłoszeń o nieprawidłowościach.


Program Zgłaszania Nieprawidłowości “Whistleblower” został utworzony na mocy art. 748 ustawy Dodda-Franka i ochronie konsumentów z 2010 r. CFTC wypłaca nagrody pieniężne uprawnionym sygnalistom, którzy dobrowolnie przekazują oryginalne informacje o naruszeniach, co prowadzi do wszczęcia skutecznego postępowania egzekucyjnego skutkującego sankcjami pieniężnymi przekraczającymi 1 mln USD. Zgodnie z prawem CFTC chroni poufność osób zgłaszających przypadki naruszenia i nie ujawnia informacji, które mogłyby bezpośrednio lub pośrednio ujawnić tożsamość osoby zgłaszającej przypadki naruszenia.

Te artykuły również Cię zainteresują
Czy wiesz że…
Sygnalista, demaskator (ang. whistleblower, dosł. „człowiek dmuchający w gwizdek”) – osoba nagłaśniająca działalność, która według niej jest najprawdopodobniej nielegalna lub nieuczciwa. Jest to termin powstały i powszechnie stosowany w anglosaskim kręgu kulturowym (Wielka Brytania, Stany Zjednoczone, Kanada, Australia, Nowa Zelandia). W USA program wynagrodzeń sygnalistów jest jednym z najbardziej rozbudowanych oraz „hojnych”.

Osoby zgłaszające przypadki naruszenia są uprawnione do otrzymania od 10% do nawet 30% zebranych sankcji pieniężnych. Wszystkie nagrody dla informatorów są wypłacane z Funduszu Ochrony Klientów CFTC utworzonego przez Kongres i finansowane w całości z sankcji pieniężnych wypłacanych CFTC przez osoby naruszające przepisy. Nie pobiera się ani nie zatrzymuje żadnych środków pieniężnych od poszkodowanych inwestorów w celu sfinansowania programu.

James McDonald, dyrektor Wydziału Egzekwowania Przepisów CFTC oświadczył, że “Dzisiejsze znaczące nagrody dla osób zgłaszających przypadki łamania prawa to kolejny ważny krok w tym roku. Osoby zgłaszające przypadki naruszenia wniosły znaczną wartość dodaną do naszego programu egzekwowania przepisów, umożliwiając Komisji szybkie wykrywanie przypadków niewłaściwego postępowania i pociąganie do odpowiedzialności sprawców wykroczeń. Oczekuję, że trend ten będzie kontynuowany ponieważ Komisja nadal otrzymuje coraz więcej wysokiej jakości informacji”.

“Commodity Futures Trading Commission jest zaangażowana w tworzenie równych szans dla wszystkich uczestników rynku, a program Whistleblower pomaga nam osiągnąć ten cel” – powiedział przewodniczący CFTC J. Christopher Giancarlo. “Mam nadzieję, że dzisiejsze nagrody zachęcą każdego, kto ma wiedzę o naruszeniach ustawy o giełdach towarowych, do zgłoszenia się i zostania sygnalistą.” – dodał.

Zobacz także: CFTC wypłaca największą nagrodę w historii programu Whistleblower

“Ogłoszona dzisiaj nagroda pieniężna w wysokości 45 milionów dolarów świadczy o tym, że Program Zgłaszania Nieprawidłowości zmienia charakter gry” – powiedział Christopher Ehrman, dyrektor Biura Zgłaszania Nieprawidłowości CFTC. “Osoby zgłaszające przypadki naruszenia w coraz większym stopniu dostarczają wysokiej jakości informacji o naruszeniach ustawy o giełdach towarowych, a Wydział Egzekwowania Prawa jest zaangażowany zarówno w ochronę, jak i nagradzanie tych zasłużonych osób zgłaszających przypadki naruszenia”.


Więcej informacji na temat wcześniejszych zagród w programie Whistleblower znajdziesz pod tagiem Whistleblower.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

Poprzedni artykułRaport GPW za lipiec
Następny artykułBitBay ma nowego prezesa. Sylwester Suszek oddaje stery
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here