Naga MarketsAmerykańska Commodity Futures Trading Commission (CFTC) poinformowała dziś o przyznaniu kilku nagród dla informatorów, którzy dobrowolnie zgłaszali przypadki naruszenia przepisów. Suma wypłaconych nagród przekroczy kwotę 45 mln USD. Fakt ten świadczy o rosnącym sukcesie programu Whistleblower, w szczególności o rosnącej liczbie i złożoności napływających zgłoszeń o nieprawidłowościach.


Program Zgłaszania Nieprawidłowości “Whistleblower” został utworzony na mocy art. 748 ustawy Dodda-Franka i ochronie konsumentów z 2010 r. CFTC wypłaca nagrody pieniężne uprawnionym sygnalistom, którzy dobrowolnie przekazują oryginalne informacje o naruszeniach, co prowadzi do wszczęcia skutecznego postępowania egzekucyjnego skutkującego sankcjami pieniężnymi przekraczającymi 1 mln USD. Zgodnie z prawem CFTC chroni poufność osób zgłaszających przypadki naruszenia i nie ujawnia informacji, które mogłyby bezpośrednio lub pośrednio ujawnić tożsamość osoby zgłaszającej przypadki naruszenia.

Czy wiesz że…
Sygnalista, demaskator (ang. whistleblower, dosł. „człowiek dmuchający w gwizdek”) – osoba nagłaśniająca działalność, która według niej jest najprawdopodobniej nielegalna lub nieuczciwa. Jest to termin powstały i powszechnie stosowany w anglosaskim kręgu kulturowym (Wielka Brytania, Stany Zjednoczone, Kanada, Australia, Nowa Zelandia). W USA program wynagrodzeń sygnalistów jest jednym z najbardziej rozbudowanych oraz „hojnych”.

Osoby zgłaszające przypadki naruszenia są uprawnione do otrzymania od 10% do nawet 30% zebranych sankcji pieniężnych. Wszystkie nagrody dla informatorów są wypłacane z Funduszu Ochrony Klientów CFTC utworzonego przez Kongres i finansowane w całości z sankcji pieniężnych wypłacanych CFTC przez osoby naruszające przepisy. Nie pobiera się ani nie zatrzymuje żadnych środków pieniężnych od poszkodowanych inwestorów w celu sfinansowania programu.

James McDonald, dyrektor Wydziału Egzekwowania Przepisów CFTC oświadczył, że “Dzisiejsze znaczące nagrody dla osób zgłaszających przypadki łamania prawa to kolejny ważny krok w tym roku. Osoby zgłaszające przypadki naruszenia wniosły znaczną wartość dodaną do naszego programu egzekwowania przepisów, umożliwiając Komisji szybkie wykrywanie przypadków niewłaściwego postępowania i pociąganie do odpowiedzialności sprawców wykroczeń. Oczekuję, że trend ten będzie kontynuowany ponieważ Komisja nadal otrzymuje coraz więcej wysokiej jakości informacji”.

“Commodity Futures Trading Commission jest zaangażowana w tworzenie równych szans dla wszystkich uczestników rynku, a program Whistleblower pomaga nam osiągnąć ten cel” – powiedział przewodniczący CFTC J. Christopher Giancarlo. “Mam nadzieję, że dzisiejsze nagrody zachęcą każdego, kto ma wiedzę o naruszeniach ustawy o giełdach towarowych, do zgłoszenia się i zostania sygnalistą.” – dodał.

Zobacz także: CFTC wypłaca największą nagrodę w historii programu Whistleblower

“Ogłoszona dzisiaj nagroda pieniężna w wysokości 45 milionów dolarów świadczy o tym, że Program Zgłaszania Nieprawidłowości zmienia charakter gry” – powiedział Christopher Ehrman, dyrektor Biura Zgłaszania Nieprawidłowości CFTC. “Osoby zgłaszające przypadki naruszenia w coraz większym stopniu dostarczają wysokiej jakości informacji o naruszeniach ustawy o giełdach towarowych, a Wydział Egzekwowania Prawa jest zaangażowany zarówno w ochronę, jak i nagradzanie tych zasłużonych osób zgłaszających przypadki naruszenia”.


Więcej informacji na temat wcześniejszych zagród w programie Whistleblower znajdziesz pod tagiem Whistleblower.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Poprzedni artykułRaport GPW za lipiec
Następny artykułBitBay ma nowego prezesa. Sylwester Suszek oddaje stery
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here