Naga MarketsDonald Trump
W minionym roku pod administracją Trumpa, CFTC osiągała rekordowe wyniki

Działania egzekucyjne i grzywny podejmowane przez federalny organ regulacyjny rynku instrumentów pochodnych w ostatnim roku podatkowym, wspierane przez oszustwa na rynku kryptowalutowym, systemy spoofingowe i ugody jeszcze z czasów z kryzysu finansowego, zdecydowanie wzrosły.


Więcej spraw i więcej nałożonych kar

Commodity Futures Trading Commission (CFTC) poinformowała o podjęciu znacznie większej liczby działań egzekucyjnych w roku fiskalnym 2018, który zakończył się 30 września i jest pierwszym pełnym rokiem fiskalnym pod przywództwem Donalda Trumpa, który wybiera część przedstawicieli Komisji.

Te artykuły również Cię zainteresują
Agencja nałożyła również około 900 milionów dolarów w postaci cywilnych kar pieniężnych, co jest wartością wyższą niż roczna kwota w ciągu pięciu z ośmiu lat administracji Obamy. Wzrost ten ma miejsce po spadku wpływów podatkowych w 2017 r., który niektórzy Demokraci i grupy konsumenckie skrytykowali.

Wzrost ten prawdopodobnie kontrastuje z danymi Komisji Papierów Wartościowych i Giełd (SEC), które jeszcze nie zostały upublicznione. SEC jest niezależnym regulatorem rynków w rządzie federalnym. Obie agencje kontrolują różne części rynków finansowych, a niektóre z nich pokrywają się w przypadku instrumentów pochodnych i innych produktów.

Przewodniczący CFTC J. Christopher Giancarlo w przemówieniu wygłoszonym w tym tygodniu w Minneapolis chwalił się osiąganymi wynikami. Po wygłoszeniu zastrzeżenia, że “nie można uzyskać pełnego obrazu programu egzekwowania prawa wyłącznie za pomocą wskaźników ilościowych”, stwierdził, że “za pomocą jakiegokolwiek środka, egzekwowanie w ciągu ostatniego roku było jednym z najbardziej energicznych w historii CFTC”. Urzędnicy SEC zgłosili podobne zastrzeżenia co do ograniczeń statystyk w pełnym ujmowaniu zapisów dotyczących egzekwowania przepisów przez agencję.

Spoofing oraz oszustwa kryptowalutowe najczęstszymi dochodzeniami

W minionym roku podatkowym CFTC złożyła pięć razy więcej spraw dotyczących spoofingu, formy manipulacji na rynku, która zniekształca ceny, niż w roku poprzednim. Wygrała również sprawę sądową ustanawiającą precedens, że kryptowaluty są towarami, pozwalając regulatorowi na nadzorowanie tych rynków, tak jak i innych rynków towarowych.

CFTC osiągnęła również rozliczenia w wysokości od 30 mln USD do 90 mln USD związane z manipulacją stopami procentowymi z takimi bankami jak JPMorgan Chase & Co., Deutsche Bank , Bank of America i inne.

Giancarlo stwierdził, że Komisja nałożyła grzywny w wysokości ponad 10 mln USD w 10 sprawach w 2018 r., w porównaniu ze średnią trzech spraw rocznie, co doprowadziło do tak wysokich grzywien w okresie administracji prezydenta Obamy. Pan Giancarlo porównał dane za 2018 rok do lat 2009-2016, a nie do roku 2017, roku przejściowego pomiędzy administracją prezydencką, jak również kierownictwem agencji.

Nie miara ilościowa, a jakościowa? Rynek czeka na wyniki SEC

Ponieważ roczne dane liczbowe są równe sprawom, którzy zostali ukarani w danym roku często odzwierciedlają one pracę organów ścigania w znacznie dłuższym okresie. Na przykład, podczas gdy niektóre sprawy CFTC odnosiły się do wykroczeń, które miały miejsce w 2017 i 2018 r., komisja osiągnęła również kilka wielomilionowych rozliczeń z tytułu manipulacji wskaźnikami pochodzącymi z kryzysu finansowego.

SEC opublikuje swoje dane liczbowe za rok budżetowy 2018 później w tym samym roku. Łączna wysokość kar pieniężnych nałożonych w ramach działań SEC spadła w 2017 r. o 7,2% do około 3,8 mld USD, co stanowi najniższą łączną kwotę od 2013 r., według danych SEC.

We wrześniowym przemówieniu Stephanie Avakian, współdyrektorka SEC ds. egzekwowania prawa, nie powiedziała, w jaki sposób łączne kwoty w 2018 r. będą się różnić od tych z poprzednich lat. Ale zasugerowała, że mogą one spaść ponownie, częściowo z powodu decyzji Sądu Najwyższego, które ograniczyły zdolność SEC do odzyskania środków na rzecz niektórych inwestorów. Avakian powiedziała w swoim przemówieniu, że “jakakolwiek ocena, która sugeruje, że nasza skuteczność powinna być mierzona wyłącznie na podstawie liczby spraw, które prowadzimy w danym okresie czasu, jest błędna”.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here